Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Obchodné vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Slovenskom napredujú: Výsledkom je veľká novinka v Košiciach

280680758_392533262882846_448959279980189295_n Košický samosprávny kraj má v princípe rovnaké ambície týkajúce sa ekonomického rozvoja východného Slovenska, akými sú budovanie moderného a rozhýbaného regiónu. Foto: FB British Chamber of Commerce in the Slovak Republic

KOŠICE – Od júla pôsobí v Košiciach zastúpenie Britskej obchodnej komory v SR, ktorá ho otvorila pri príležitosti 25. výročia od svojho založenia a 30 rokov obchodných vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Slovenskou republikou. Informovala o tom Katarína Štulajterová z Britskej obchodnej komory v SR.

„Rastové možnosti, ktoré prináša dnešný svet pre posilnenie našich vzťahov, sú obrovské. Obrana, energie, potravinárstvo a poľnohospodárstvo, najmodernejšie technológie, to všetko sú oblasti, kde sa môže prejaviť budúci rast. A samozrejme, nielen vaša krajina, ale aj moja je otvorená investíciám. Ak teda Slováci hľadajú pre ďalší rast svojho podnikania bezpečný prístav, britská vláda im vie a chce pomôcť,“ uviedol obchodný komisár Jeho Veličenstva pre Európu Chris Barton.

Zastúpenie komory v Košiciach spoločne otvorili predsedníčka predstavenstva Miroslava Remenárová, Eduard Szattler z advokátskej z kancelárie Vojčík & Partners, v ktorej priestoroch nové zastúpenie sídli, a podpredseda Košického samosprávneho kraja Ladislav Lörinc. „Tešíme sa, že otvorením zastúpenia v Košiciach bude Britská obchodná komora bližšie aj k stakeholderom v našom regióne a svojimi aktivitami prispeje k intenzívnejšiemu rozvoju kraja a celého východného Slovenska. Vnímam, že komora aj Košický samosprávny kraj majú v princípe rovnaké ambície týkajúce sa ekonomického rozvoja východného Slovenska, akými sú budovanie moderného a rozhýbaného regiónu,“ uviedol Lörinc.

Jednou z výziev kraja je únik talentov, napriek tomu tu však podľa Lörinca zostáva množstvo kvalifikovaných a šikovných ľudí, ktorí majú za sebou množstvo úspechov. „Dokazuje to fakt, že IT rodina v Košiciach sa za posledných 10 rokov rozrástla minimálne 15-násobne. Jej spoločným menovateľom je predovšetkým tím odborných zamestnancov, pre ktorý prichádzajú do Košického kraja významní investori. IT sektor je však v neustálom pohybe, rozvíja sa a rastie, a preto ponúka neustály potenciál na našom trhu,“ dodal Lörinc.

Rovnako ako členovia komory, aj Košický samosprávny kraj je aktívny pri pomoci Ukrajine. Košický samosprávny kraj zohráva dôležitú úlohu v spájaní Ukrajiny so zvyškom Západu a spolupracuje s ukrajinskými partnermi na množstve projektov zelenej infraštruktúry. Župa má ambíciu so susedmi vybudovať vodíkové potrubie a celý ekosystém, kde vidí veľký potenciál pre zapojenie investorov – členov BritCham.

Na vzájomnej obchodnej výmene s UK má najvýznamnejší podiel automobilový priemysel, čo je dané prítomnosťou Jaguar Land Rover. Britské investície na Slovensku sú významne prítomné v retaile a potravinárstve, stavebníctve, výrobe zdravotníckych a kozmetických prípravkov, ako aj službách ako kúpeľníctvo, právnické a finančné služby a iné. Podľa údajov sekcie hospodárskej a rozvojovej spolupráce MZV SR je Spojené kráľovstvo treťou najobľúbenejšou destináciou pre investorov zo Slovenska.

Tieto investície v súhrne tvoria približne 300 miliónov eur a smerujú najmä do výstavby nehnuteľností, do oblasti informačných a inovačných technológií, energetiky či obchodu. Okrem nich v UK pôsobia mnohé technologické startupy.

Z hľadiska vzájomnej obchodnej výmeny patrí Spojenému kráľovstvu 7. miesto. Slovenský export do Spojeného kráľovstva narástol takmer 70-násobne od roku 1993. V roku 2021 firmy zo Slovenska vyviezli na britský trh tovar v hodnote takmer 3,5 mld. eur, keď 80 percent vývozu tvorili vozidlá, elektrické stroje, nerastné palivá a výrobky chemického priemyslu. Dovoz tvorili najmä motorové vozidlá, motory, pneumatiky, autopríslušenstvo, mechanické a optické prístroje, ale aj výrobky farmaceutického priemyslu.

(sita)