Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Stredomorie už nebude lákať turistov. Hitom môže byť Česko

žánrové ilustračné zábery dievčatá voľný čas voda teploty fíčer Ilustračný záber. Foto: František Iván/TASR

BRUSEL/ KOŠICE – Extrémne horúce letá v krajinách južnej Európy by mohli trvalo zmeniť návyky turistov a dovolenkárov, ktorí si už v súčasnosti ako dovolenkové destinácie vyberajú skôr chladnejšie krajiny alebo chodia na dovolenky počas jarných či jesenných mesiacov.

Upozornili na to odborníci aj organizácie cestovného ruchu. Údaje Európskeho výboru pre cestovný ruch (ETC) ukazujú, že počet ľudí, ktorí plánujú vycestovať do Stredomoria od júna do novembra, sa v porovnaní s vlaňajškom znížil o desať percent.

[ link url=https://kosice.standard.sk/394624/mladik-ubil-dvojrocne-dieta-na-smrt-policia-uz-zacala-konat] 

Naopak, organizácie cestovného ruchu zaznamenali zvýšený záujem o destinácie ako je Česká republika, Dánsko, Írsko či Bulharsko.

[ link url=https://standard.sk/393959/matovic-nad-zakonom-sef-olano-sa-rozhodol-ze-nebude-respektovat-sudne-rozhodnutie] 

„Predpokladáme, že nepredvídateľné počasie v budúcnosti môže mať väčší vplyv na výber dovolenkových destinácií v Európe,“ povedal šéf ETC Miguel Sanz. Dodal, že zaznamenal pokles počtu ľudí ochotných vycestovať do zahraničia v auguste, ktorý sa považuje za hlavný dovolenkový mesiac.

[ link url=https://kosice.standard.sk/394222/smutny-osud-stromcekov-na-namesti-jana-matheho] 

Naopak, mnoho Európanov zvažuje odchod na dovolenku až na jeseň. Agentúra Reuters upozorňuje, že po uvoľnení obmedzení, ktoré boli v platnosti počas pandémie koronavírusu, sa dopyt po zahraničných dovolenkách opätovne zvýšil.

[ link url=https://kosice.standard.sk/393511/vratili-sme-sa-na-miesto-kde-na-novy-rok-brutalne-zavrazdili-sestricku-eriku-%e2%80%a046-na-mieste-tragedie-dnes-stoji-pamatnik] 

Cestovné kancelárie zatiaľ nezaznamenali mnoho prípadov, keď klienti zrušili dovolenky z dôvodu vysokých teplôt, čo sa však môže v budúcnosti zmeniť.

[ link url=https://kosice.standard.sk/390767/najvacsi-projekt-vyuzitia-geotermalnej-energie-v-strednej-europe-bude-v-kosiciach] 

Meteorológovia predpokladajú, že teploty v Európe by v priebehu tohto týždňa mohli pokoriť súčasný rekord 48,8 °C, ktorý bol nameraný v auguste 2021 na Sicílii.

[ link url=https://kosice.standard.sk/394757/kuriozna-nehoda-v-trebisove-vodic-prevratil-traktor-aj-s-vleckou] 

Reuters dodáva, že táto zmena návykov turistov a dovolenkárov by mohla poškodiť aj ekonomiku krajín, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na príjmy z cestovného ruchu v letných mesiacoch. Ide napríklad o Grécko, Taliansko či Španielsko.

(tasr)