Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Prípady alergie na mäso po uhryznutí kliešťom sú na vzostupe

alergia-kliest

Miera Američanov, ktorí po uhryznutí kliešťom dostanú alergiu na mäso je na vzostupe. Upozorňuje na to americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), podľa ktorého údajov alfa-gal syndróm mohol postihnúť už 450-tisíc ľudí. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Americkí vedci alfa-gal syndróm, na ktorý prišli náhodou v roku 2008 pri testovaní lieku na rakovinu, vystopovali k slinám kliešťa amerického. Ten je charakteristický bielym fliačikom na chrbte a nachádza sa najmä v južných a východných častiach USA, hoci pre klimatickú zmenu sa jeho rozsah rozširuje.

Alergia spôsobuje možnú život ohrozujúcu reakciu na niekoľko druhov mäsa či zvieracích produktov. Medzi nebezpečné potraviny pre ľudí s touto alergiou patria bravčové, hovädzie, králičie a jahňacie mäso, rôsol, mlieko, niektoré mliečne výrobky a určité lieky. Medzi príznaky symptómu patria žalúdočné kŕče, hnačka, žihľavka a dýchavičnosť, ktoré môžu spustiť smrteľnú anafylaxiu.

Reakcie na alfa-gal syndróm sú však od človeka k človeku rôzne a niektorí ľudia dokonca nemusia na každé vystavenie sa sacharidu alfa-gal reagovať vôbec, poznamenáva CDC. Vzhľadom na to, ako pomaly telo trávi mäso, môže byť veľmi ťažké rozpoznať akékoľvek príznaky, ktoré sa objavia.

Od roku 2010 CDC zaznamenalo viac ako 110-tisíc prípadov alfa-gal syndrómu. V rokoch 2017 až 2021 sa počet prípadov zvýšil na zhruba 15-tisíc ročne. Vzhľadom na ťažkosti s diagnostikou podľa odhadov centra môže mať v tomto dôsledku alergiu na mäso až do 450-tisíc ľudí.

Minuloročný prieskum medzi 1 500 lekármi a pracovníkmi v zdravotníctve pritom zistili, že 42 percent z nich o syndróme vôbec nevedelo. V prieskume, ktorý tiež vo štvrtok zverejnilo CDC, približne jedna tretina skupiny uviedla, že si „nie je príliš istá“ svojou schopnosťou identifikovať chorobu a iba päť percent uviedlo, že sú si „veľmi istí“ svojimi schopnosťami.

Podobné alergie spôsobil aj kliešť Ixodes holocyclus v Austrálii a prípady alfa-gal syndrómu zaznamenali aj v Európe.

Odborníci varujú ľudí, aby sa pri cestách von dobre zakryli, používali repelenty a pravidelne si kontrolovali telo pre možné uhryznutia kliešťom, keďže spôsobujú viacero nebezpečných ochorení vrátane lymskej boreliózy.

(sita)