Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Prelom v liečbe rakoviny: Vedci prišli s jedinečným objavom.

laboratory-3827738_1280 Revolúcia v liečbe rakoviny? Nová molekula ničí iba proteín, ktorý je prítomný v nádoroch. Ilustračné foto. Foto: pixabay.com

Liečba rakoviny možno v blízkej budúcnosti zažije revolúciu. Jedno z najväčších výskumných centier v boji proti rakovine v New Hope v Los Angeles, zverejnilo nádejné výsledky prvej fázy testov novej tablety, ktorá zabraňuje rastu nádorov.

Nová molekula ničí iba proteín, ktorý je prítomný v nádoroch. Ostatným zdravým bunkám by sa tak liečba mala vyhnúť. Informuje The Independent alebo The Mirror.

Výskum, ktorý trval dve dekády, sa zameral na PCNA proteín, ktorý sa v DNA stará o rast a replikáciu buniek. V prípade rakovinových nádorov je ľahko odlišný. A to umožnilo proti nemu vytvoriť liek. „PCNA je ako veľký letiskový terminál s niekoľkými letiskovými bránami. Dáta ukazujú, že v rakovinových bunkách je unikátne pozmenený, a to nám umožnilo vyvinúť liek, ktorý lieči iba bunky zasiahnuté rakovinou. Naša rakovinu ničiaca tableta je ako snehová búrka, ktorá kľúčový terminál uzavrie iba pre lietadlá s rakovinovými bunkami,“ uviedla k výskumu jedna z jeho spoluautoriek Linda Malkasová.

Liek vychádza z molekuly AOH1996, ktorá sa dá prijímať orálne a zastavuje rast len ​​u rakovinových buniek. Zároveň autori výskumu uvádzajú, že nie je toxická. V súčasnosti prebieha prvá fáza klinických testov na ľuďoch. U zvierat látka úspešne zastavila rast nádorov vo viacerých druhov rakovín. Upozorňujú ale, že celý výskum je ešte len v začiatkoch.

(echo24.cz)