Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Železnice zvyšujú mzdy zamestnancom: Najviac si prilepší toto povolanie

1 V doprave je na rôznych pozíciách naďalej nedostatok pracovníkov a odborníkov. Ilustračné foto. Foto: archív

SLOVENSKO – Zamestnanci štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) si aj v tomto roku finančne polepšia. Ich priemerná mesačná mzda by podľa odhadu mala dosiahnuť približne 1 575 eur.

Národný osobný vlakový dopravca zároveň očakáva, že jeho rušňovodiči zarobia priemerne takmer dvetisíc eur. V porovnaní s minulým rokom by mala priemerná mzda zamestnancov spoločnosti vzrásť o takmer 60 eur (alebo o 4 %). V prípade rušňovodičov sa môže zvýšiť zhruba o 116 eur, čiže o 6 %.

ZSSK pripomenula, že už vlani zvýšila mzdy zamestnancom na základe kolektívneho vyjednávania s odborovými centrálami. „Tento trend pokračuje aj v tomto roku. Hlavne platy rušňovodičov sa od 1. januára 2022 zvýšili až o 180 eur,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Zároveň s účinnosťou od 1. mája tohto roka vzrástli mzdy všetkých zamestnancov spoločnosti o ďalších 150 eur mesačne.

V doprave je na rôznych pozíciách naďalej nedostatok pracovníkov a odborníkov. Ministerstvo dopravy SR spolu so zamestnávateľmi v rámci rezortu a strednými a vysokými školami hľadá možných budúcich zamestnancov aj medzi žiakmi a študentmi základných a stredných škôl. Tradičné podujatie Študuj dopravu bude vo štvrtok 7. septembra vo Vrútkach na parkovisku pri železničnej stanici od 9.00 do 13.00.

„Napriek tomu, že štúdium na škole so zameraním na dopravu má potenciál a absolventi nemajú problém nájsť si uplatnenie, ma prekvapuje, že trápi tento sektor nedostatok odborníkov. Spomenúť môžem chýbajúcich rušňovodičov, ale aj ďalších pracovníkov na železnici či v letectve,“ uviedol poverený minister dopravy Pavol Lančarič. Podľa neho uvedenou akciou chcú ukázať, že doprava ponúka možnosť kariérneho rastu a oplatí sa ju študovať.

ZSSK ako spoluorganizátor predstaví aj duálne vzdelávanie. To ponúka v šiestich stredných odborných školách v študijnom odbore mechanik – elektrotechnik pre silnoprúdovú techniku, pričom na dopravnej škole v Martine je aj novootvorený odbor rušňovodič. „Hlavným zámerom duálneho vzdelávania je rozvíjať žiakov systematickým spôsobom, aby boli hneď po ukončení štúdia pripravení pre praktický život, a tiež plnohodnotní zamestnanci pre potreby spoločnosti. Absolventi duálneho vzdelávania sa v ZSSK môžu uplatniť na pozíciách rušňovodič, elektromechanik, mechanik elektronických zariadení a mechanik,“ priblížil Kováč.

(sita)