Polícia má k dispozícii nové autá pre kriminalistických technikov

376486016_697520925737976_2317765359328810007_n Polícia SR má k dispozícii 8 nových špeciálne upravených vozidiel Volkswagen Crafter. Foto: FB Ministerstvo vnútra SR

SLOVENSKO – Polícia má k dispozícii osem nových vozidiel Volkswagen Crafter určených pre potreby kriminalistických technikov. Ako ďalej informovalo ministerstvo vnútra, náklady na zabezpečenie nových áut predstavujú 977 460 eur aj s DPH. Nákup bol financovaný z Plánu obnovy a odolnosti Európskej únie.

„Základnou úlohou výjazdovej skupiny kriminalistických špecialistov je zistiť, vyhľadať a zaistiť kriminalistické stopy, vyhotoviť na mieste činu zápisnicu s opisom predmetu obhliadky s pripojením zvukových, obrazových alebo obrazovo-zvukových záznamov.

Účelom obhliadky je priamym pozorovaním na mieste objasniť skutočnosti dôležité pre trestné konanie,“ vysvetlil prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš s tým, že pre tento účel bol nákladný priestor vozidiel kompletne prestavaný na mobilné laboratórium. „V autách sú vytvorené kvalitný pracovný priestor na prvotné spracovanie získaných informácií a dôkazových materiálov a úložný priestor pre veľké množstvo kriminalisticko-technických prístrojov,“ doplnil.

Pracovný priestor vo vozidlách je podľa ministerstva vnútra tepelne odizolovaný a vybavený klimatizáciou a nezávislým vykurovaním. Na skladovanie a prepravu zaistených dôkazných materiálov a biologických stôp je vozidlo vybavené zabudovanou chladničkou s mrazničkou a trezorom. „Riešenie prestavby umožňuje vykonávať pravidelné dezinfekcie a dekontaminácie mobilného laboratória aj pomocou vstavaného germicídneho žiariča. Účinné protikontaminačné opatrenia sú totiž pri citlivosti súčasných metód analýzy DNA kľúčové,“ zdôraznil rezort vnútra.

S bezpečnosťou a kvalitou pracovných podmienok výjazdovej skupiny podľa ministerstva úzko súvisí aj zabezpečenie základnej hygieny. „Pre tento účel sú vo vozidle inštalované zásobník s teplou vodou a umývadlo,“ uviedol rezort s tým, že vozidlá sú vybavené aj powerbankou a prenosnou elektrocentrálou. Je tiež možné pripojiť ich na externý zdroj elektrickej energie. „Na zaisťovanie mechanoskopických a balistických stôp je vozidlo vybavené súpravou elektrického akumulátorového náradia, ako sú uhlová brúska, vŕtačka, chvostová píla.

Pre efektívny a dôkladný výkon obhliadky v zhoršených svetelných podmienkach sú k dispozícii prenosné statívové a dohľadávacie svetlomety,“ vysvetlil rezort vnútra. Vozidlá sú podľa ministerstva ďalej vybavené stanovým prístreškom slúžiacim na ochranu miesta činu a stôp pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ale aj pred nepovolanými zrakmi verejnosti, najmä z pietnych dôvodov pri obhliadkach ľudských ostatkov.

Vo všetkých ôsmich vozidlách budú k dispozícii forenzné svietidlá na vyhľadávanie latentných kriminalistických stôp. „Pôjde o monochromatické zdroje žiarenia nielen na báze LED a veľmi výkonné laserové zdroje žiarenia (modrý a zelený laser) s veľmi úzkym pásmom vyžarovania, rádovo v jednotkách nanometrov. Takéto zariadenia v súčasnosti neboli v kriminalistickej praxi používané takmer vôbec. Pre letecké dokumentovanie rozsiahlych miest trestných činov budú vozidlá vybavené bezpilotnými diaľkovo riadenými prostriedkami, teda dronmi s fotoaparátom,“ informovalo ministerstvo vnútra.

Samozrejmosťou je podľa rezortu vybavenie vozidiel kvalitnou foto- a videotechnikou na dokumentovanie miesta činu a výpočtovou technikou (notebooky, tlačiarne, 3D tlačiarne) so špeciálnym forenzným softvérom určeným na fotogrametriu, 3D modelovanie a tvorbu identikitov podľa opisu svedka.

(sita)


Ďalšie články