Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

V Žehre na druhý pokus volia starostu. Asistuje polícia.

zehra-policia

SPIŠSKÁ NOVÁ VES/ŽEHRA – V piatich obciach východného Slovenska si dnes zopakovali voľby starostu. Konali sa minulý rok 29. októbra, no o ich neplatnosti rozhodol Najvyšší správny súd, na ktorý sa obrátili väčšinou neúspešní kandidáti z druhého miesta. Pozreli sme sa na priebeh volieb v Žehre, kde sa od rána zhromaždilo niekoľko skupín miestnych obyvateľov. Tých púšťali policajti do volebnej miestnosti po častiach. Predísť tak chceli konfliktom, ktoré zažili v predošlom pokuse o voľbu starostu.

Na poriadok vo voľbách dohliadajú policajní príslušníci. Foto: Redakcia

V Žehre v Spišskonovoveskom okrese museli pristúpiť k volebným urnám opätovne kvôli tomu, že v riadnych voľbách sa podľa stanoviska súdu vtedy množstvo voličov osobne volieb nezúčastnilo. Volebné právo však za nich uplatnili iné osoby, ktoré boli voliť opakovane. V rozsudku sa tiež píše, že „časť voličov pri vstupe do volebnej miestnosti mala zakrytú tvár rúškom, prípadne šálom, čo značí, že ich reálne opoznanie členmi komisie podľa fotografie na občianskom preukaze bolo nepochybne sťažené“.

Jedného z kandidátov obvinili z korupcie

Tak ako v riadnych komunálnych voľbách, aj v súčasnosti boli na kandidátke dve mená. O starostovskú stoličku sa vtedy aj dnes uchádzali Jozef Mižigar a Marián Mižigar. V riadnych voľbách zvíťazil Jozef Mižigar o 33 hlasov. Keďže boli vyhlásené za neplatné, dnes si ich obyvatelia Žehry zopakovali. Sprevádzali ich však búrlivé okolnosti. Len zopár dní pred voľbami (4. 9.) totiž jedného z kandidátov zatkla polícia. Podľa portálu Aktuality.sk „vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie voči osobe M. M. za prečin volebnej korupcie. Mal viacerým osobám poskytnúť úplatok vo výške 100 eur za to, aby mu dali svoj hlas a zároveň im mal prisľúbiť ďalšiu finančnú hotovosť, ak mu po hlasovaní ukážu fotku hlasovacieho lístka v jeho prospech,” informovala médiá Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR. Zatknutie sprevádzali vybičované emócie, obyvatelia žiadali jeho prepustenie, nocovali pred policajným oddelením v Spišskej Novej Vsi a modlili sa. Na tretí deň došlo k prepusteniu obvineného Mariána Mižigara na slobodu. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu nevyhovel návrhu prokurátora na vzatie obvineného do väzby, prepustil ho zo zadržania a stíhaný je na slobode.

Prvé voľby boli plné konfliktov. Dnes hliadkuje polícia.

Dnešné voľby v Žehre prebiehali pokojne, dopoludnia sa nevyskytol žiadny vážny incident. Začali sa však o hodinu neskôr, kvôli tomu, že sa jeden člen volebnej komisie nedostavil a museli zaň zohnať náhradu. „Zatiaľ je účasť asi 35-percentná. Predpokladám, že počas dňa odvolí okolo 70 percent obyvateľov,“ informoval člen volebnej komisie v periférnej časti obce Žehra Marián Mižigár, ktorý je zároveň menovcom jedného z kandidátov. Volebné miestnosti sa tam teda zatvoria o 23.00 hod. a výsledky očakávajú približne o polnoci. V predošlých voľbách vznikali pred volebnou miestnosťou rady a zároveň hádky a konflikty. Dnes už na pokojný priebeh volieb dohliadala polícia Slovenskej republiky a voličov púšťali do volebnej miestnosti po troch. „Boli tu nainštalované aj kamery a tento spôsob sa nám osvedčil,“ povedal prednosta obecného úradu v Žehre Miloš Pacovský. Zároveň informoval, že počet obyvateľov tejto obce je momentálne 2 670, z toho rómska komunita má 2 200 ľudí.


Zuzana Bérešová