O hlasovací preukaz možno naďalej požiadať osobne

voliè hlasovanie volebná miestnos Foto: Jakub Kotian/TASR

SLOVESKO – O hlasovací preukaz pre voľbu mimo trvalého bydliska možno naďalej požiadať osobne. V úradných hodinách obce sa dá vybaviť najneskôr deň pred voľbami, v piatok 29. septembra. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR.

„Obec vydá hlasovací preukaz na počkanie, nie je potrebná písomná žiadosť, volič sa len preukáže občianskym preukazom,“ priblížil rezort. O preukaz možno požiadať aj prostredníctvom osoby splnomocnenej žiadateľom.

Hlasovací preukaz sa vydá voličovi len raz, pri prípadnej strate mu obec nový nevydá. Ak už raz volič hlasovací preukaz dostal, nemôže bez neho voliť ani v mieste svojho bydliska. V deň volieb volič po príchode do volebnej miestnosti predloží občiansky preukaz a hlasovací preukaz. Ten mu okrsková volebná komisia odoberie a pripojí ho k zoznamu voličov.

Poštou ani elektronicky sa už o hlasovací preukaz požiadať nedá. Termín vypršal 8. septembra. Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia.

(tasr)


Ďalšie články