Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Blýska sa na lepšie časy? Inflácia naďalej klesá...

Rast cien v Nemecku Rast cien nad 20 % zostal už iba pri položke cukor, džem a cukrovinky. Ďalší pokles zaznamenali ceny olejov a tukov, ktorých medziročné zníženie o 6,8 % spôsobilo predovšetkým ich prudké zdraženie v minulom roku. Ilustračné foto. Foto: tasr

SLOVENSKO – Krivka medziročnej inflácie je od marca tohto roku v zostupnej fáze. Aktuálne sa pod vplyvom spomalenia rastu cien potravín a nákladov na bývanie dostala podľa Štatistického úradu SR na 8,9 %. Je to najnižšia hodnota od februára 2022.

Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v priemere nemenili, hoci pohyb cien nadol nastal v polovici z 12 hlavných výdavkových skupín domácností. Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, teda potraviny s nealko nápojmi a bývanie a energie.

Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už piaty mesiac, v auguste boli medziročne drahšie o 13,6 %. Tempo zdražovania poľavilo vo všetkých deviatich zložkách. Rast cien nad 20 % zostal už iba pri položke cukor, džem a cukrovinky. Ďalší pokles zaznamenali ceny olejov a tukov, ktorých medziročné zníženie o 6,8 % spôsobilo predovšetkým ich prudké zdraženie v minulom roku.

Rast cien v odbore bývanie a energie sa utlmil a klesol na úroveň 7,3 %. Nižšia hodnota bola iba koncom roka 2021. Nad úrovňou 20 % sa však stále držali ceny pevných palív, tepelnej energie na 17 %, ceny údržby a opravy obydlia klesli na 15 %.

Výraznejšiemu poklesu celkovej inflácie bránilo podľa Úradu tiež zdražovanie v reštauráciách a hoteloch, zdravotníctve a vo vzdelávaní. Najvýznamnejšie boli posuny cien nahor pri farmaceutických výrobkoch a ambulantných službách, z toho najmä pri službách zubných lekárov, ktoré sa opäť priblížili k medziročnému navýšeniu o 20 %. Tovary a služby na bežnú údržbu domácností vzrástli oproti vlaňajšku o 17,9 %, primárne a predprimárne vzdelávanie je v porovnaní s minulým rokom drahšie o 30,8 %.

Ceny pohonných hmôt síce medzimesačne výrazne zdraželi, no oproti augustu 2022 sú nižšie o 4,5 %.

(sita)