Zoznam pamätihodností mesta Košice sa rozšíril o ďalšie návrhy

378234132_286792857430724_8359789332705996633_n Podľa všeobecne záväzného nariadenia má mesto utvárať podmienky potrebné na zachovanie, ochranu, obnovu a využívanie pamätihodností na svojom území. Foto: FB Patrik Nohavica – Máme radi Terasu

KOŠICE – Zoznam pamätihodností mesta Košice sa rozšíril o šesť návrhov. Schválili ich poslanci na tohtotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ).

Do registra nehnuteľných pamätihodností pribudli budova Magistrátu mesta Košice, Kino Družba, renesančný stĺp v Ťahanovciach, stredoveký zmierovací kríž v Ťahanovciach a Historický evanjelický cintorín na Žriedlovej ulici.

Register nehmotných pamätihodností sa rozšíril o Tradičné ručné zvonenie zvonmi a funkciu zvonárov v Košiciach. Podľa autora návrhu Juraja Gembického z Krajského pamiatkového úradu Košice by cieľom zápisu mala byť aj miestna prezentácia tradičného ručného zvonenia ako pozitívny príklad, či vytváranie u ľudí v meste pozitívneho vzťahu k ohrozenej zvonárskej tradícii a k jej záchrane i prezentovaniu.

„Je treba ľuďom ukázať, že je to stále živá a naša tradícia, ktorá sa dá vykonávať aj v 21. storočí, aj to, ako ju v súčasnosti vykonávajú aj noví mladí nasledovníci starých zvonárov u nás,“ uviedol s tým, že Košice môžu byť povzbudivým príkladom pre iné mestá Slovenska.

Hovorca magistrátu Dušan Tokarčík pripomenul, že zaradenie návrhov do zoznamu pamätihodností mesta by malo zlepšiť možnosti čerpania finančných prostriedkov na ich revitalizáciu z grantových schém, dotačných programov a eurofondov. Podľa všeobecne záväzného nariadenia má mesto utvárať podmienky potrebné na zachovanie, ochranu, obnovu a využívanie pamätihodností na svojom území.

(tasr)


Ďalšie články