Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Ochranári majú v Slovenskom raji plné ruky práce. Bojujú s inváznymi druhmi rastlín

Piaty roèník ruèného kosenia Kopaneckých lúk v Slovenskom raji V Slovenskom raji bojujú ochranári s inváznymi druhmi rastlín. Ilustračné foto. Foto: tasr

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Počas augusta a septembra pracovníci Správy Národného parku (NP) Slovenský raj aktívne odstraňujú invázne nepôvodné druhy rastlín. Ich rozšírenie zaznamenávajú ochranári najmä v severnej časti územia.

Informovala o tom Správa NP na svojej webovej stránke s tým, že ako problémové sa javia najmä tri druhy. Ide o netýkavku žliazkatú, ktorá sa dostáva do A zóny národného parku v Prielome Hornádu. „Semená netýkavky prichádzajú tokom Hornádu z hornej časti rieky od obcí Hranovnica, Spišský Štiavnik a Betlanovce. Následne rastlina vyrastá v pobrežných partiách kaňonu, ide po prírodnej stránke o mimoriadne cenné územie,“ uvádzajú ochranári.

Problémy tiež spôsobuje zlatobyľ kanadská, ktorá sa vyskytuje na severnom okraji národného parku na hranici so Spišskou kotlinou, v lokalitách Čingov, Ďurkovec, Podlesok. Rastie na neobhospodarovaných plochách, rumoviskách, veľmi častá je v okolí ciest a v priemyselných areáloch v okolí Spišskej Novej Vsi. Tento druh podľa Správy NP v poslednom čase rýchlo expanduje na veľké plochy a vytláča pôvodné rastlinné spoločenstvá.

Treťou problémovou rastlinou je pohánkovec japonský, ktorý rastie v skupinách a tie sa z roka na rok zväčšujú. Dosahuje výšku až okolo troch metrov. „Invázne druhy rastlín majú potenciál rýchleho šírenia a vytláčania pôvodných druhov. V národnom parku, hlavne v prísne chránených častiach, by sme nemali dopustiť ich rozšírenie. Preto buďme starostliví a likvidujme tieto rastliny na svojich pozemkoch. Odstraňovanie je potrebné pred dozretím semien a ich rozšírením po okolí,“ dodáva Správa NP.

(tasr)