Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

V Košickom kraji odhalili prvú nelegálnu výrobňu tabaku do vodných fajok na Slovensku

shisha-3741796_1280 Na východe Slovenska odhalili nelegálnu výrobňu tabaku do vodných fajok. Ilustračné foto. Foto: pixabay.com

KOŠICE – Na východe Slovenska odhalili nelegálnu výrobňu tabaku do vodných fajok. Ide o vôbec prvý takýto prípad na Slovensku. V súvislosti s ním zadržali troch páchateľov. Dvaja z nich už v minulosti boli za nelegálnu výrobu cigariet odsúdení a skončili vo väzbe.

Predbežne vyčíslená škoda na spotrebnej dani z tabakových výrobkov dosahuje viac ako 617 500 eur, informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská. Akciu pod krycím názvom Strojník realizovali kriminalisti finančnej správy tento týždeň.

V rámci nej vykonali šesť prehliadok nebytových priestorov v meste Košice a okolí. V odhalenej výrobni dochádzalo k miešaniu rastlinných surovín s melasou a mätovými príchuťami, ktoré páchatelia následne balili do plastových škatúľ. Trojicu zadržali priamo pri výrobe. „Celkovo bolo zaistených 6 096 kilogramov tabaku do vodných fajok,“ spresnila s tým, že okrem toho zaistili aj motorové vozidlo značky Audi.

Dvaja recidivisti boli už v minulosti odsúdení za nelegálnu výrobu tabakových výrobkov – cigariet, a to tak na území Slovenska, ako aj v Poľsku. „Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy spracoval podnet na vzatie do väzby u dvoch páchateľov, s ktorým sa prokurátor stotožnil. Za nelegálnu činnosť im hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov,“ dodala Rybanská.

(tasr)