Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Občania môžu byť aj pozorovateľmi vo volebných miestnostiach

V sobotu si v 54 obciach v doplňujúcich voľbách vyberajú starostu i poslancov Máte problémy s hlasovacími preukazmi? Ilustračné foto: Ján Krošlák/TASR

SLOVENSKO – Pozorovatelia môžu vo volebných miestnostiach sledovať priebeh parlamentných volieb a priebeh zisťovania výsledkov volieb. Pozorovateľom môže byť ktokoľvek, musí to však oznámiť predsedovi okrskovej volebnej komisie. Uviedli to z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

Pozorovatelia sú povinní dodržiavať pokyny predsedu okrskovej volebnej komisie a zdržať sa zasahovania do činnosti komisie. Nesmú narúšať pokoj a nahliadať do osobných údajov voličov.

Pozorovateľov možno z volebnej miestnosti vylúčiť, len ak by bol ohrozený priebeh hlasovania, sčítavania hlasov alebo z dôvodu nedostatočnej kapacity volebnej miestnosti.

Voľby môžu prísť sledovať aj pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami. Ministerstvu vnútra sa už nahlásili pozorovatelia zo Slovinska, Južnej Kórey i medzinárodní pozorovatelia z Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR). Na Slovensko zároveň pricestovala hodnotiaca misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá bude posudzovať prípravu a priebeh parlamentných volieb.

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48 hodín pred dňom konania volieb. Kandiduje v nich 24 politických strán alebo hnutí a jedna koalícia.

(tasr)