Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Ďalšiemu ľudskému pacientovi transplantovali prasacie srdce

prasacie-srdce

USA – V Spojených štátoch chirurgovia transplantovali prasacie srdce mužovi, aby mu predĺžili život. Ako uvádza Medicalxpress, 58-ročný veterán námorníctva Lawrence Faucett sa stal druhým pacientom na svete, ktorý podstúpil podobný experiment. Dva dni po operácii začal vtipkovať a dokázal sa posadiť do kresla.

Foto: Medicalexpress

Podľa lekárov z Marylandskej univerzity, ktorí transplantáciu vykonali, mužovi hrozila takmer istá smrť „na zlyhanie srdca“, no pre iné zdravotné problémy nemohol dostať srdce od ľudského darcu. „Budem sa držať života zubami-nechtami, bojovať o každý nádych,“ vyhlásil Faucett. Aby lekári z Marylandu mohli vykonať túto operáciu, potrebovali špeciálne povolenie od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Lekári mu odovzdali 300 strán dokumentov s popisom operácie.

Prvý pacient prežil so srdcom prasaťa len dva mesiace

Ten istý tím z Marylandu vykonal minulý rok prvú transplantáciu srdca z geneticky modifikovaného prasaťa. Pacient David Bennett však žil s týmto orgánom iba dva mesiace. V krajine je obrovský nedostatok ľudských orgánov na transplantáciu. Minulý rok bolo v USA vykonaných viac ako 4 100 transplantácií srdca. Predstavuje to síce rekordný počet, no ponuka je taká obmedzená, že operácie sú ponúkané len pacientom s najväčšou šancou na dlhodobé prežitie.

(sita)