Pred Úradom KSK budú k dispozícii odborníci na telesné i duševné zdravie

rkl_8738-2 Ilustračné foto: vucke.sk

KOŠICE – Priestor pred Úradom Košického samosprávneho kraja (KSK) sa v pondelok 25. septembra premení na symbolické zdravotnícke mestečko. V rámci Dňa zdravia budú od 9.00 do 13.00 h ľuďom k dispozícii odborníci v desiatich stánkoch.

Na snímke vpravo predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka. Foto: František Iván/TASR

Poradia im v otázkach telesného i duševného zdravia. TASR o tom informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková. „Prevencia a včasná diagnostika významne skracujú liečbu, zvyšujú jej úspešnosť a, naopak, znižujú náklady na zdravotnú starostlivosť. Východniarov chceme motivovať, aby nepodceňovali preventívne prehliadky – preto im spolu s partnermi umožníme na jednom mieste absolvovať základné vyšetrenia ako meranie cukru, spirometria, skríning chodidiel, meranie srdcovej činnosti, diagnostika zraku či poradenstvo k samodiagnostike onkologických ochorení,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka. Ako pokračoval, tento rok pridali stánok s poradenstvom o duševnom zdraví, ktoré je rovnako dôležité ako to telesné.

Zamestnanci KSK budú darovať krv

Do Dňa zdravia sa aktívne zapoja aj zamestnanci KSK. V mobilnej odberovej jednotke Národnej transfúznej služby Košice darujú krv. Okrem Národnej transfúznej služby SR sa na Dni zdravia chystajú zúčastniť aj ďalší dlhoroční partneri ako Liga proti rakovine, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a dve zdravotné poisťovne. „Aj tento rok bude na podujatí biť maketa ľudského srdca, v ktorej útrobách sa návštevníci dozvedia viac o starostlivosti o tento najdôležitejší ľudský orgán. Novinkou sú stánky Polície SR a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny zamerané na prevenciu proti šikane a ochranu detí pred násilím. V oddychovej zóne organizácie IPčko sa budú môcť návštevníci zveriť so svojimi starosťami psychológom. Nezisková organizácia Ružová stužka, n. f., ponúkne rady o životospráve a samovyšetrení v rámci prevencie pred onkologickými ochoreniami,“ doplnila Terezková. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presunie do interiéru Úradu KSK a z kapacitných dôvodov bude určené len pre zamestnancov úradu.

(tasr)


Ďalšie články