Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Samoliečbou si môžete vážne ohroziť vlastný život

Predstavenie princípu umelej inteligencie ARTIS icono v praxi spojenej s miniinvazívnym operaèným výkonom na srdových tepnách Samoliečba môže byť nebezpečná pri akejkoľvek zdravotnej diagnóze. Ilustračný obrázok. Foto: Pavel Neubauer/ tasr

SLOVENSKO – Samoliečba môže byť nebezpečná pri akejkoľvek zdravotnej diagnóze. Môže viesť k rôznym komplikáciám. Dôležité je preto vždy vyhľadať radu a starostlivosť lekára. Apelujú na to Slovenská kardiologická spoločnosť, Slovenská nadácia srdca a Únia pre zdravšie srdce.

„Samodiagnostikovanie a samoliečba môžu viesť k nesprávnej diagnóze. Symptómy, ktoré považujete za problém s vysokým cholesterolom alebo krvným tlakom, môžu byť skutočne spôsobené iným zdravotným problémom. A ten môže byť ešte vážnejší,“ priblížili.

Pri nesprávnom určení príčiny si ľudia môžu nesprávne zvoliť prírodný liek a môžu tak zmeniť závažnosť a rýchlosť zhoršovania ochorenia. „Pri niektorých prírodných liečivách môžu existovať interakcie s inými liekmi, ktoré už užívate, čo môže viesť k nebezpečným vedľajším účinkom,“ upozornili organizácie. Pri samoliečbe môžu pacienti tiež nevedome užívať príliš veľké dávky liečiv.

Možným rizikom samoliečby je okrem iného aj časová strata. „Ak zmeškáte príležitosť vyhľadať profesionálnu liečbu, môžu sa vaše zdravotné problémy zhoršovať a bude vám dlhšie trvať, kým dosiahnete stabilizáciu alebo zlepšenie,“ doplnili organizácie. Problémom podľa nich sú aj chýbajúce monitorovanie a hodnotenie hladiny cholesterolu a krvného tlaku.

(tasr)