Divadlo Thália v Košiciach otvára novú sezónu

362199360_982233626496858_8256975649132598595_n Košické maďarské Divadlo Thália Szinház. Foto: FB Divadlo Thália Színház

KOŠICE – Košické maďarské Divadlo Thália Szinház začína svoju 54. divadelnú sezónu. Jej hlavnou myšlienkou je citát: „Existujem, mám z toho závraty!“ Autotom je maďarský spisovateľ Imre Madách, ktorého si v sezóne pripomenie aj premiérou predstavenia.

Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal riaditeľ divadla József Czajlik, pôjde o dynamickú sezónu s klasickými témami. „Veľká časť titulov je z maďarskej literatúry, ale pôjde o známe tituly, ktoré v istom zmysle odzrkadľujú obraz doby, či už komediálne, rozprávkovo, spevom alebo vážnejšie,“ povedal.

Divadlo Thália prinesie vo štvrtok (28. 9.) premiéru hudobnej rozprávky Vetvička z pera dvojice István Csukás a Benedek Darvas v réžii Oszkára Illésa. Skúšky hry sa začali ešte v sezóne 2019/2020 s hercom Árpádom Pólosom ako režisérom, ktorý však v roku 2020 zomrel.

V závere novembra uvedú inscenáciu Povala, napoly rozprávka – napoly muzikál od autorskej trojice Gábor Presser, Péter Horváth a Dusán Sztevanovit. Divadlo sa už minulý týždeň predstavilo premiérou frašky Milána Füsta s názvom Teta Máli v Maďarsku. Ide o inscenáciu v koprodukcii s Komorným Divadlom Bartók v Dunaújvárosi. V Košiciach ju uvedú v januári.

Ďalšia premiéra sa pripravuje na marec 2024. Madáchovu dramatickú báseň Tragédia človeka, ktorá bude v Košiciach uvedená po prvý raz, považuje za jeden z najväčších a najodvážnejších počinov Thálie za posledné obdobie. Inscenáciou si pripomenie tohtoročné 200. výročie jeho narodenia a 140. výročie premiéry uvedenej hry, ako aj budúcoročné 160. výročie úmrtia Madácha. Podľa divadla pôjde o inscenáciu so silnou javiskovou víziou, presnou analýzou a jasným myslením, v ktorej sa vynoria otázky o ľudskej existencii. „Uvedenie poézie ľudskosti Imre Madácha je vždy akousi deklaráciou viery, vyjadrením názoru generácie, tvorivého tímu o svojom období, o duchu doby a najdôležitejších problémoch, ktoré sa jej dotýkajú,“ dodáva.

Ďalším abonentným predstavením pre dospelých bude inscenácia lyrického ľúbostného príbehu Leonida Zorina s názvom Varšavská melódia v podaní Viktórie Rákovej a Róberta Lucskayho. Túto premiéru si publikum môže vychutnať v máji 2024.

(tasr)


Ďalšie články