Festival Divadelný Spiš prinesie 14 inscenácií trinástich divadiel

img_7501_web Festival prinesie mnoho inscenácií. FOTO: Spišské divadlo

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Počas jedenástich dní festivalu Divadelný Spiš, ktorý sa začína v Spišskej Novej Vsi vo štvrtok (28. 9.), odohrá 13 divadiel dohromady 14 inscenácií.

Hovorkyňa Spišského divadla Veronika Fitzeková informovala, že najväčšia medzinárodná divadelná prehliadka profesionálnych divadiel na východnom Slovensku si zapíše tento rok svoj 13. ročník.

Divadelné zoskupenia prinesú rôzne žánre od komédie a drámy cez muzikál až po rozprávku a pouličné divadlo. Na Spiš pricestujú aj dvaja zahraniční účastníci – vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca a Národné divadlo moravskosliezske z Ostravy. „Na Spiš sa nakrátko presťahujú súbory z Bratislavy – Divadlo GUnaGU, Divadlo Aréna a Teatro Wüstenrot, ďalej Divadelné centrum Martin, Divadlo Jonáša Záborského z Prešova a s rozprávkou aj Mestské divadlo Actores z Rožňavy. Domáce prostredie bude okrem hostiteľského Spišského divadla reprezentovať Divadlo Kontra s čiernou komédiou Lebka z Connenmary,“ vymenovala Fitzeková. Upozornila, že návštevníci sa môžu tešiť na mnohé herecké osobnosti ako Božidara Turzonovová, Martin Huba, Zuzana Kocúriková, Zuzana Tlučková, Maroš Kramár či Zuzana Porubjaková. Vyvrcholením festivalu bude monodráma Patricka Süskinda Kontrabas z repertoáru Štúdia L+S.

„Pripravený je aj sprievodný program, talkshow so známymi hercami a diskusia o témach slobody, spravodlivosti a vyrovnávania sa s totalitnou minulosťou po dramatickom príbehu z druhej svetovej vojny Sneh nad Limbou,“ doplnila hovorkyňa. Spišské divadlo v záverečný deň festivalu, 8. októbra, pripravuje novinku, a to premiéru na alternatívnej scéne. Predstavenie Panoptikum odohrajú herci priamo na ulici. Pouličné divadlo podľa riaditeľa divadla Radovana Michalova znamená rozšírenie o novú experimentálnu scénu a nové možnosti.

Nultý ročník festivalu v roku 2008 videlo 880 návštevníkov, vlani sa konal po dvojročnej pandemickej prestávke a predstavenia si prišlo pozrieť takmer 1 800 ľudí. Spišské divadlo je profesionálne jednosúborové divadlo s 15-členným činoherným umeleckým súborom. V aktuálnej 33. divadelnej sezóne pripravuje na troch scénach spolu šesť premiér.

(tasr)


Ďalšie články