Unikátny krytý drevený most v Kluknave je jediný svojho druhu na Slovensku

most-v-kluknave3 FOTO: Terra Incognita – Region Turizmus

KOŠICE – Kluknavu so Štefanskou Hutou, ktorá je miestnou časťou Kluknavy, spája drevený krytý most. Ten je pýchou slovenských drevených krytých mostov. Majstrovstvo spišských tesárov – aj takýmto prívlastkom možno nazvať ďalší unikát východného Slovenska.

Len necelých 50 kilometrov od Košíc sa nachádza vzácny drevený krytý most. Postavili ho v roku 1832 zo smrekovca cez Hornád medzi Kluknavou a Štefanskou Hutou. Už viac ako 170 rokov slúži svojmu účelu. Vyniká ojedinelým technickým riešením. Most bol majetkom Banskej hutnej spoločnosti v Mária Hute.

V rokoch 1981–1984 bol tento most celý zrekonštruovaný. V roku 2003 a 2004 bola na ňom opravená podlaha a doplnili sa niektoré chýbajúce časti. Na streche drevené šindle a bočná ochrana, celý most bol ošetrený a natretý ochrannou konzervačnou látkou. Je dlhý 27 m, široký 3,50 m a vysoký 6 m. Jeho šindľová strecha je dlhá 30,5 m a šírku má 4,5 m. Drevený most je národná kultúrna pamiatka. V minulosti slúžil hlavne na prepravu materiálu pri stavbe huty Štefan, kde sa spracovávala ruda. Do továrne premávala na prepravu rudy lanovka s vagónkami.

Ďalšie atrakcie v Kluknave

Do Kluknavy sa rozhodne oplatí vyraziť. V Štefanskej Hute sa nachádza vzácna technická pamiatka, továreň – hutný kombinát z 19. storočia na elektrolytickú výrobu medi. Pamiatkou v obci je aj zvonička sv. Floriána z roku 1795. Zachovali sa tiež sedliacke domy zo začiatku 20. storočia, zbarokizovaný kostol sv. Kataríny Alexandrijskej z roku 1555, barokový kaštieľ prestavaný v rokoch 1715 – 1720 grófom Imrichom Csákym a baroková Kaplnka sv. Jána Nepomuckého z 2. polovice 18. storočia.


Ďalšie články