Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Dni českej kultúry finišujú

IMG_20220919_180344730_MF_PORTRAIT-768x1024 Dagmar Takácsová

KOŠICE – Dni českej kultúry 2023 vstupujú do svojej záverečnej fázy. Už oddnes až do piatka je na každý deň pripravené zaujímavé podujatie. Ak pridáme ku košickým podujatiam aj tie mimo Košíc, sú dni, keď je programov viac.

„Nový štát v Európe po 1. svetovej vojne, Československo, bol ostrovom demokracie a mieru v nepokojnej Európe tej doby, ktorý umožnil slobodný a moderný rozvoj českého a slovenského národa, rozvoj vzdelanosti a kultúry, povznesenie sociálne a hospodárske, rozvoj demokratickej samosprávy a štátnej správy a politický rozvoj, ktorý z Československa spravil stabilizovaný a moderný štát. Bol to štát úspešný a oba naše národy pri svojej samostatnej existencii ešte stále zúročujú pozitiva bývalého spoločného štátu. To si pripomenieme v predvečer výročia  vzniku ČSR pri pomníku T. G. Masaryka a M. R. Štefánika v Košiciach o 16.00. A chceme si pri tej príležitosti tiež uvedomiť, že to, čo máme dnes, nie je samozrejmé a mohli by sme to veľmi rýchlo stratiť spolu so stratou demokracie a ľudskej slobody,“ hovorí predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová.

Pondelok 23. 10. 2023

V Ľubovnianskej knižnici v Starej Ľubovni sa o 17.00 hod. tešia na osobnú účasť autora fotografickej výstavy Labe – Odra – Dunaj, rieky troch morí, Zdeňka Lyčku pri derniére tejto výstavy. 

Utorok 24. 10. 2023

Po stopách československých legionárov v Kirgizsku. Čo boli československé légie, ktoré mali obrovskú zásluhu na medzinárodnom uznaní nového štátu v Európe – Československa a ako sa vojnoví zajatci z Ruska po 1. svetovej vojne – Česi i Slováci – vlastne dostali do Kyrgyzstanu, to nám povie cestovateľ, spisovateľ a fotograf, bývalý veľvyslanec ČR v Dánsku Zdeněk Lyčka v Spoločenskom klube Českého spolku v Košiciach o 15.00.

„Výrazný akcent na česko-slovenskú vzájomnosť bude mať v ten deň záverečný koncert Dní českej kultúry 2023 nazvaný Česká hudba v múzeu – most medzi nami. Ono to vlastne bude tak, že hudobný most v Múzeu Vojtecha Löfflera o 17.00 hod. povedie aj opačným smerom, zo  Slovenska do Čiech, pretože koncertovať bude vynikajúce Československé komorné duo – český huslista Pavel Burdych a jeho slovenská manželka, klaviristka Zuzana Berešová, rodáčka z Pavloviec nad Uhom. A skladatelia budú tiež českí i slovenskí (Česi Smetana, Dvořák, Janáček, Martinů a Slováci Kéler, Kupkovič a Machajdík),“ hovorí predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová. 

Po skončení koncertu si jeho návštevníci môžu pozrieť v tomto múzeu výstavu 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu. „Rozhlasové vysielanie pre verejnosť sa v Československu začalo 18. mája 1923. S pravidelným programom predbehla Radiojournal (prvotný názov Československého rozhlasu) v Európe len BBC. V mnohých okamihoch dejín zohral Československý rozhlas zásadnú úlohu. Prostredníctvom unikátnych fotografií z archívu Českého rozhlasu ponúkame pohľad do života  Československého/Českého rozhlasu, jeho minulosti a súčasnosti. Pomocou QR kódov si môžete aj vypočuť niektoré nahrávky z archívu tejto významnej inštitúcie,“ objasňuje Dagmar Takácsová.

Streda 25. 10. 2023

Koncert Československého komorného dua si vypočujú aj v Michaloviach, v Galérii Zemplínskeho kultúrneho centra o 17.00

Veľmi zaujímavá výstava fotografií bude vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici. Predsedníčka Českého spolku o nej prezrádza viac: „Výstavu Labe – Odra – Dunaj, rieky troch morí, časť Dunaj, otvorí osobne sám autor Zdeněk Lyčka. Ten v júli 2015 vycestoval do Čierneho lesa v Bavorsku, na sútoku dvoch zdrojníc Dunaja, Bregu a Brigachu, nasadol do kajaku a po troch týždňoch a 1 250 km z neho vystúpil 100 kilometrov južne od Budapešti. Po ceste zachytil svojím fotoaparátom množstvo pozoruhodných vecí. Príďte sa pokochať unikátnymi zábermi a rozprávaním o nich a celej Lyčkovej ceste.“

Štvrtok 26. 10. 2023

Hudobný skladateľ, huslista a dirigent Béla Kéler sa narodil v Bardejove 13. februára 1820. Prvý opus z celkového počtu 139 vydaných skladieb uzrel svetlo sveta v roku 1846, v roku 1854 sa začala v Berlíne jeho dirigentská kariéra, nasledovali Viedeň, Budapešť a Wiesbaden, kde je aj pochovaný. S dirigentskou taktovkou precestoval mnohé európske hudobné scény. Doma ostal úplne zabudnutý. Jeho odkaz začala až v roku 2014 prezentovať novozaložená Spoločnosť Bélu Kélera. K prezentácii Kélerovho hudobného odkazu prispieva aj kniha s názvom Béla Kéler – maestro z Bardejova, ktorú napísal Pavel Burdych, huslista Československého komorného dua. Autor nám ju osobne predstaví v Hudobnom salóne Verejnej knižnice Jána Bocatia o 16.30.

Týmto sa jubilejné 30. Dni českej kultúry ukončia, samozrejme, až na niekoľko už inštalovaných výstav, ktoré presiahnu do novembra.

„Výročie vzniku Československa nám musí pripomínať, že ak sa majú česká a slovenská spoločnosť ďalej priaznivo rozvíjať, musíme sa znova a znova vracať k ideálom, na ktorých sa začal budovať ich moderný rozvoj, k ideálom, zásadám a aplikácii reálnych prvkov demokracie, ku korektnej politickej súťaži, nezištnosti a čestnosti vo verejnom živote, k rovnakej spravodlivosti pre všetkých, statočnému občianskemu správaniu a občianskej zodpovednosti i poctivej práci konanej rovnako svedomito a sústavne, či ide o veľké veci, alebo o každodenné drobnosti života. A musí nám tiež pripomínať, že to, čo máme dnes, nie je samozrejmé a my by sme to mohli veľmi rýchlo stratiť spolu s demokraciou a ľudskou slobodou. Možnože práve toto by nám chceli zakladatelia Československa povedať ako odkaz pre dnešnú dobu. A požiadali by nás, aby sme to uložili do srdca sebe i našim potomkom,“ uzatvára Dagmar Takácsová.


Natália Novotná