Dušičky v Košiciach: Zmeny v doprave, parkovaní aj otváracích hodinách

1698148467490

KOŠICE – Sviatok všetkých svätých klope na dvere. Už tradične treba v týchto dňoch očakávať nápor na cintorínoch a pietnych miestach. S prípravami finišuje aj košický magistrát.

V praxi to znamená, že sa predĺžia otváracie hodiny, zmení sa organizácia dopravy a parkovania a posilnia sa spoje mestskej hromadnej dopravy (MHD). Kvôli prebiehajúcej revitalizácii vstupnej časti a parkoviska Verejného cintorína na Rastislavovej ulici bude pre peších návštevníkov vytvorený bezpečný koridor.

„Motorizovaní návštevníci nebudú môcť parkovať pred hlavným vstupom na Verejný cintorín. K dispozícii majú parkovacie miesta na Cintorínskej ulici v jednom jazdnom pruhu v oboch smeroch. Okrem toho môžu od stredy 25. októbra až do piatka 3. novembra parkovať na Rastislavovej ulici v pravom jazdnom pruhu v úseku od cintorína v smere na Alejovú, ktorý bude dočasne vyhradený na parkovanie,“ informoval hovorca mesta Dušan Tokarčík s tým, že magistrát rokuje aj s niektorými firmami v okolí cintorína, aby na spomenuté obdobie poskytli svoje parkoviská verejnosti.

Ďalšia zmena v doprave je, že pri hornom vstupe na Verejný cintorín pri ZŠ na Užhorodskej ulici na sídlisku Železníky budú kvôli zriadeniu dočasného parkovania až do 10. novembra zjednosmernená ulica a uzavretý jeden jazdný pruh. Mesto aktuálne rokuje o možnosti využívať jedno zo súkromných parkovísk v areáli na Južnej triede. Okrem horného vstupu z Užhorodskej ulice môžu návštevníci využívať aj vstup cez Židovský cintorín, ktorý sa nachádza približne 300 metrov od hlavného vstupu na Verejný cintorín v smere na Alejovú ulicu.

„Stavebné práce po celý čas prebiehajú počas plnej prevádzky cintorína. Mesto preto žiada verejnosť nielen o trpezlivosť, ale aj o dodržiavanie bezpečnosti a rešpektovanie pokynov správcu cintorína a príslušníkov mestskej polície,“ upozorňuje Tokarčík.

Na zmeny v organizácii dopravy a možnosti parkovania v okolí Verejného cintorína upozornia vodičov aj dočasné dopravné značenie a hliadky mestskej polície (MsP). Od soboty (28. 10.) do štvrtka (2. 11.) bude MsP vykonávať zvýšený dohľad pri pietnych miestach s cieľom zabezpečiť verejný poriadok, ochranu občanov a majetku, usmerňovať vodičov a poskytovať informácie občanom.

Mesto odporúča verejnosti, aby na presun na pietne miesta využívala najmä linky mestskej hromadnej dopravy (MHD). Na linkách č. 12, 16 a 33 budú od 28. októbra do 1. novembra premávať veľkokapacitné autobusy. V stredu 1. novembra bude na linke č. 33 ku Krematóriu posilnená doprava a mimoriadne bude zabezpečená aj prevádzka na linke č. 54, ktorá zastavuje na zastávke pri Verejnom cintoríne. Počas Dušičiek dôjde aj k zmenám otváracích hodín. „Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach ako správca Verejného cintorína a Krematória predĺži počas dušičkového obdobia otváracie hodiny oboch pietnych miest, aj úradné hodiny kancelárií,“ dodal hovorca mesta.

Pre upresnenie, od 1. do 3. novembra budú areál Verejného cintorína a urnový háj Krematória otvorené od 7. do 22. hodiny. V ostatných dňoch až do 8. novembra budú k dispozícii do 20.00 hod. No od 9. novembra prejdú obe pietne miesta na zimný režim s otváracími hodinami do 17.00 hod. Úradné záležitosti si občania môžu vybaviť počas predĺžených úradných hodín, a to aj počas víkendu (28. a 29. 10.) a vo sviatočný deň 1. novembra.


Ďalšie články