Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Festival o živote a smrti zavŕši Peter Lipa

KOŠICE – Charitatívne zameraný festival Deadline v košickej Tabačke Kulturfabrik bude o kolobehu života a smrti. Oslávia ním desiate výročie občianskeho združenia Kolobeh života.

Naznačené témy priblížia v Tabačke inak, ako sú ľudia bežne zvyknutí: rešpektujúco, vážne, ale aj umelecky a veselo, za účasti odborníkov a umelcov – avizujú organizátori. Celodenný program vyvrcholí koncertom Petra Lipu. Účastníkom má pomôcť zmieriť sa so smútkom a odchodom na druhý svet. Podujatie sa nechalo inšpirovať mexickou kultúrou oslavy smrti.

„Je to prvý rodinný festival, ktorý chce komunikovať tabuizované a náročné témy súvisiace so zomieraním jemnou, láskavou, citlivou a rešpektujúcou rečou umenia a hry,“ informovali organizátori. „Môžete sa zúčastniť diskusií na tému zomieranie, smrť, rozlúčka a smútenie. Je to spôsob, ako sprístupniť túto problematiku nielen dospelým, ale aj deťom.“

Program festivalu o smrti a zomieraní Deadline. Foto: Janka Marczellová

Festival chce priniesť energiu prijatia a vďačnosti

„Na to slúži aj jedlo, aby táto náročná problematika – stretnutie s našou smrteľnosťou – bola stráviteľná pre všetkých.“ Odborníci v Kolobehu života, o. z., už rovnú dekádu sprevádzajú smútiacich po strate blízkeho. Spravujú tri veľké online svojpomocné skupiny pre ľudí po strate, s veľkým úspechom organizujú terapeutické pobyty a tábory, vydávajú tiež publikácie.

Počas najbližšej soboty bude v priestoroch košickej Tabačky Kulturfabrik program v štyroch sekciách: edukácia, umenie, hra a jedlo. Denná časť podujatia bude pre návštevníkov bezplatná. Nasledovať bude koncert Petra Lipu spojený s uvítaním dvoch kníh do života.

Témy smrti v minulosti a dnes a kolobeh prírody

Knižka Dve tváre smrti ponúka hlboký pohľad na témy zomieranie – smrť – smútenie na Slovensku v minulosti (etnologička Katarína Nadáska) a v súčasnosti (smútková poradkyňa Jana Pitková) s obrazmi Martina Knuta. Publikáciu Štyri úlohy smútenia v kolobehu prírody taktiež napísala Jana Pitková. Je plná inšpirácií, teoretických častí a aktuálneho prehľadu práce so stratou a smútením.

Združenie Kolobeh života oslávi festivalom desať rokov činnosti. Foto: Janka Marczellová

Zároveň je vizuálne pôsobivo spracovaná v súlade s ročnými obdobiami – cyklami v prírode. Autorka fotografií je Miroslava Bužeková, dizajnu Ivana Višňovská.  Nebudú pri tom chýbať Peter Lipa, duchovný Juraj Dovala, etnologička Katarína Nádaská a výtvarník a zakladateľ Ligy za duševné zdravie Martin Knut.

Moderné a eko pohrebníctvo

Sekcia Edukácia priblíži tému Duševné zdravie, strach, smrť s Martinom Knutom, Katarínou Nádaskou a prednostkou Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Ľubomírou Romanovou. Na tému Zomieranie budú diskutovať dula pre umierajúcich Jana Gorst, husitský biskup Juraj Jordán Dovala a zakladateľka organizácie Viaticus Jana Červenákova.

Pri téme Obrady poslednej rozlúčky sa poslucháči stretnú s odborníkom na moderné pohrebníctvo Marekom Kandráčom, Kristínou Dubajovou, ktorá sa venuje slovanským alternatívnym obradom, a odborníčkou na eko pohrebníctvo Andreou Uherkovou.

Pri rozlúčke je dôležité pohostenie

Tému Smútenie rozoberú etnografka, zakladateľka Kolobehu života a smútková poradkyňa Jana Pitková, zakladateľka Svetielka nádeje pre deti z onkológie Miroslava Hunčíková a zakladateľka Tanana pre rodičov pri strate dieťaťa Lucia Kubíny. Pripravené sú aj osobné stretnutia s ľuďmi so skúsenosťou so stratou vo festivalových priestoroch pod názvom Živá knižnica.

V sekcii Umenie je pripravených množstvo umeleckých workshopov, prezentácií a autorské bábkové divadlo Medzi nebom a zemou pre deti i dospelých. V sekcii Hra pre prvý ročník festivalu zapožičal časť výstavy Hravá hlava Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Výstava ponúkne veľa interaktívnych prvkov. V sekcii Jedlo budú organizátori servírovať nielen stravu v mexickom štýle, ale aj venčeky, rakvičky a zdobené perníky. Na podporu udalosti bola vytvorená zbierka.

Informácie o festivale a zábery poskytla PR manažérka občianskeho združenia Kolobeh života Janka Marczellová.