Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Prepadom maternice trpí tretina žien. Košický lekár im pomáha na celom Slovensku

Profesor Urdzík počas miniinvazívnej laparoskopie. Foto: archív UNLP

KOŠICE – Problémy s prepadom maternice majú najmä ženy po päťdesiatke, ale často aj mladšie pacientky po pôrode alebo, po viacpočetnej gravidite. Košický odborník sa im snaží pomáhať po celej krajine.

Veľa žien problém odkladá

Prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Peter Urdzík pomáha zaviesť miniinvazívnu laparoskopiu u žien s poklesom panvového dna. A to na celom Slovensku.

Spomenutý zákrok pomáha ženám riešiť nepríjemný problém s prepadávaním maternice. To postihuje tretinu žien, najmä po päťdesiatke, ale aj mladšie pacientky po pôrode či viacpočetnej gravidite. Informácie na svojej sociálnej sieti priniesla UNLP Košice. Množstvo žien riešenie tohto problému odkladá, operáciou končí približne jedenásť percent prípadov.

Miniinvazívna laparoskopia. Foto: archív UNLP

Zaškoľuje aj ďalších kolegov

Najviac miniinvazívnych laparoskopií, ktoré pomáhajú ženám situáciu riešiť a rýchlo zlepšia ich zdravotný stav a komfort života, vykonáva tím profesora Urdzíka v košickej nemocnici. „Snažíme sa tento typ operácie rozšíriť po celom Slovensku, aby bol doslova v každom okresnom meste lekár, ktorý by ho vedel pacientkam urobiť,“ vysvetľuje.

V októbri vykonal gynekologický tím Nemocnice Bory v Bratislave dve jedinečné operácie s hosťujúcim odborníkom, a to práve s profesorom Urdzíkom. Obe pre prolaps (prepadávanie) maternice. Operácie prebehli bez komplikácií a pacientky sa majú dobre, informovala UNLP. Okrem tímu v bratislavskej Nemocnici Bory zaškolil profesor Urdzík počas roka aj kolegov z Fakultnej nemocnice v Žiline, z Prešova či Popradu.


Dušan Guman