Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Brutálny útok v kupé: Matej (29) hovoril pred súdom o svojom ťažkom živote

Útočníka z vlaku presunuli z väzby do liečebne v rožňavskom okrese. Foto: tasr

KOŠICE – Matej (29), ktorého verejnosť spoznala ako hlavného aktéra nepochopiteľnému brutálneho útoku na 22-ročnú študentku Ľudmilu v kupé vlaku, sa postavil v nedeľu (5. 11.)  pred sudkyňu Mestského súdu v Košiciach. 

Súd rozhodoval o tom, či útočník, obvinený zo závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva, bude stíhaný väzobne. Po viac než hodine padol verdikt. Sudkyňa sa stotožnila s návrhom prokurátora a vzala muža do väzby.

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, keďže obvinený si nechal lehotu na podanie odvolania. O dôvodoch rozhodnutia informoval obhajca obvineného Tomáš Polák.

„Môj klient bol vzatý do väzby z dôvodu tzv. útekovej a preventívnej väzby. Proti rozhodnutiu zatiaľ sťažnosť nepodal, ponechá si lehotu na rozhodnutie, ktorá je tri dni. Čo sa týka jeho výsluchu, ku skutku nevypovedal. Sústredil sa len na popis osobných pomerov a k návrhu prokurátora na jeho vzatie do väzby.“

Podľa našich informácií údajne mladík tvrdil, že si na nič z útoku nepamätá. Mateja policajti okamžite zo súdu eskortovali do Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody na Floriánskej ulici v Košiciach. Obhajca odmietol komentovať zdravotný stav obvineného, poznamenal len, že nevie momentálne povedať, kedy by sa mohol začať súdny proces.

K incidentu došlo 1. 11. večer vo vlaku, ktorý vypravili z Košíc v smere do Žiliny. Muž potom, čo niekoľkokrát prešiel vlakom, sa usadil v kupé, v ktorom bola Ľudmila.

Spišskonovovešťan ju podľa policajných vyšetrovateľov bodol päťkrát do oblasti krku a ramena, okrem toho jej spôsobil aj rezné rany na rukách, ktoré utrpela zrejme pri obrane. Dievča bolo na druhý deň po incidente operované. Motív krvavého útoku nie je známy. Podľa doterajších zistení sa Matej s Ľudmilou vôbec nepoznali.

Dievča prežilo len vďaka okamžitej pomoci vlakového personálu a spolucestujúcich, ktorí Mateja vyzbrojeného nožmi zadržali v spišskonovoveskej železničnej stanici potom, keď po zastavení vlaku chcel ujsť. Študentka pedagogiky ružomberskej univerzity skončila so stredne ťažkými poraneniami v nemocnici.

Dobu liečenia stanovili ošetrujúci lekári na zhruba dva týždne. Obvinenému útočníkovi hrozí v prípade dokázania viny trest 15 až 20 rokov za mrežami.

Daniela Pirschelová, Foto: Autorka