Košický pracovný trh očami študentov: Čo si zadať do životopisu, aby ste boli úspešní?

Vysokoškoláci v Košickom kraji: Zameranie na administratívu, marketing a technické obory Z pracovných ponúk v Košickom kraji je 30 percent vhodných pre absolventov, 24 percent vyžaduje vysokoškolské vzdelanie. Foto: Štandard/ Lenka Dercová

KOŠICE – Absolventi vysokých škôl chcú robiť najmä v administratíve, no zaujímajú sa aj o technické práce či marketing. Láka ich tiež gastrosektor, ale reagujú aj na iné ponuky.

Z aktuálne zverejnených pracovných ponúk v Košickom kraji je 30 percent vhodných pre absolventov, 24 percent si vyžaduje vysokoškolské vzdelanie 1. alebo 2. stupňa, čo je viac ako celoslovenský priemer, rovnako ako v Bratislavskom kraji. 

V databáze životopisov pracovného portálu Profesia je aktívnych 500 životopisov uchádzačov o prácu v Košickom kraji, ktorí majú 14 až 25 rokov a vysokoškolské vzdelanie. Je to kraj s druhým najvyšším počtom zverejnených CV v tejto skupine záujemcov, predbehol ho len Bratislavský kraj s takmer 1 000 životopismi. Viac ako tretina uvádza, že sa chce zamestnať v administratíve, 30 percent v cestovnom ruchu a gastre, nasledujú obchod, IT a marketing.  

Analýza dát ukázala, na aké ponuky práce, ktoré si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie, záujemcovia najviac reagujú. Takmer 100 reakcií poslali tento rok na ponuky pre asistentov, administratívne pracovníčky či procesných inžinierov. K najatraktívnejším pozíciám patria marketingová špecialistka, marketingový manažér a marketingová pracovníčka. Inzerátov síce bolo menej, no v porovnaní s ostatnými na ne uchádzači reagovali nadpriemerne.

Veľký záujem o prácu prejavujú aj študenti vysokých škôl v košickom regióne. Na pracovnom portáli má aktívny životopis najviac spomedzi všetkých krajov práve táto skupina uchádzačov o zamestnanie a na inzeráty od nich prichádzajú stovky reakcií. Takmer 400-krát reagovali na ponuky pre administratívu, necelých 350 reakcií od nich prišlo, keď spoločnosti hľadali asistentov. Veľmi často tiež reagujú aj na ponuky pomocných pracovníkov, predavačiek, účtovníčok a konštruktérov.  

Študenti sú podľa dát z ich životopisov silní v jazykoch. Medzi zručnosťami, ktoré ovládajú, 90 percent uvádza angličtinu, 77 percent ukrajinský a 65 percent ruský jazyk. Najmä znalosť ukrajinčiny a ruštiny by mohli využiť vo svoj prospech, keďže v porovnaní s celoslovenskými dátami ich ovládajú nadpriemerne. Ak firmy hľadajú v databáze nových zamestnancov, ktorí ovládajú tieto dva jazyky, nájdu ich medzi študentmi na východe krajiny. 

Na čom by však mali absolventi aj študenti v Košickom kraji popracovať, sú tzv. mäkké zručnosti, na ktoré kladú spoločnosti pri výberových konaniach stále väčší dôraz, ale záujemcovia na ne zabúdajú. Komunikačné schopnosti, ktoré sú tento rok zo strany firiem najžiadanejšie, uvádza v životopise len sedem percent absolventov a 12 percent študentov. Zodpovednosť, ktorú tento rok v Košickom kraji vyžadovali v tisícoch ponúk, spomínajú len dve percentá absolventov a päť percent študentov VŠ. 

(Daniela Pirschelová)


Ďalšie články