Prípad tragickej jazdy Košičana: Znalcov zbrzdil technický problém 

Prípad tragickej jazdy Košičana – epileptika sa zatiaľ nepohol: Znalcov zbrzdil technický problém.

KOŠICE – Vodič luxusného auta Ivan M. (43), šéf košickej realitnej kancelárie, ktorý čelí obvineniu zo zločinu všeobecného ohrozenia a prečinu ublíženia na zdraví, si zatiaľ stále užíva slobodu.

Košický krajský súd ho prepustil z väzby ešte 22. mája. Smútok však stále zmáha pozostalých po troch obetiach nehody. Rodiny Andruchovcov, Kažimírovcov a Mikitovcov sa napriek plynutiu času nedokážu vyrovnať so stratou najbližších. V snahe zistiť, čo je v prípade nové, sme oslovili obhajcu obvineného vodiča Sergeja Romžu.

„Ako som pred časom spomínal, môj klient má rodinu, ktorú musí živiť, preto chodí do práce, ale len v obmedzenom režime,“ povedal renomovaný právnik. Dodal, že stále čakajú na znalecký posudok z odboru cestná doprava.

„Objavil sa však jeden problém. Skoro dva mesiace trvalo, kým sa podarilo vygenerovať z dátovej schránky auta (čierna skrinka, pozn. red.) rozhodujúce údaje: o rýchlosti, čase, o aktivácii bezpečnostných systémov, zázname dynamiky priebehu jazdy a ďalších parametroch. Pomocnú ruku podali napokon nemeckí technici, ktorí auto oživili a pomohli získať potrebné údaje.““

Spresnil, že znalci okamžite začali pracovať na posudku. Prvé odhady boli, že by ho mohli vyhotoviť do konca októbra. „Napriek tomu, že je polovica novembra, znalecký posudok stále nie je hotový. Verím však, že do konca roka sa to podarí,“ zdôraznil Sergej Romža.

Zaujímalo nás, ako sa darí Ivanovi M. „Najbližšia rodina, kolegovia a priatelia môjho klienta sa správajú k nemu rovnako, ako to bolo pred tou nešťastnou udalosťou. Nesnaží sa skrývať, ani obmedzovať sociálne kontakty,“ uzavrel advokát.

Mimoriadna tragédia otriasla Košicami 10. februára 2023 predpoludním. Vodič Ivan M. sa vtedy rútil po Gorkého ulici vysokou rýchlosťou. Výsledkom zrážky bola smrť troch osôb – vodiča protiidúceho auta Petra a dvoch chodkýň Zdenky a Soničky. Krátko po nehode sa objavila informácia, že vodič dostal počas jazdy epileptický záchvat.

Daniela Pirschelová


Ďalšie články