Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Košice oslávia Deň detí aj v novembri

children-1879907_1280 Ilustračné foto: Pixabay

KOŠICE – Už tento pondelok sa košické deti zabavia na podujatí, ktoré pre nich pripravilo mesto Košice so svojimi partnermi v Kulturparku.

V Košiciach 20. novembra oslávia Svetový deň detí. „Slovenské deti majú svoj deň až dvakrát v roku. Kým Medzinárodný deň detí sa u nás tradične oslavuje 1. júna, inde vo svete je to na základe odporúčania OSN aj 20. november,“ vysvetľuje mesto Košice. V Kulturparku na Kukučínovej ulici v budove Alfa deti zažijú vystúpenie kúzelníka, ktorý predvedie aj balónovú show. Pripravená je tiež Stena vďačnosti. Na osemmetrovú stenu budú deti môcť nakresliť či napísať svoj odkaz. Svetový deň detí sa začne o 14.00 a potrvá do 18.00. Deti môžu rodičia na akciu zaregistrovať pomocou online formulára.

„Máme pripravené viaceré zaujímavé programy. Deti si budú môcť vyskúšať svoje sily a vedomosti v interaktívnych úlohách a za ich absolvovanie dostanú prekvapenie. Takisto darček získajú všetci tí, ktorí sa predregistrujú. Okrem toho sa deti a ich rodičia môžu zúčastniť na prezentácii 12 partnerských organizácií, ktoré im tam poskytnú informácie o svojej činnosti,“ priblížila koordinátorka integrácie cudzincov v meste Košice Adriana Čurajová. Taktiež uviedla, že práva detí si pripomenú aj celosvetovou iniciatívou Blue Landmarks. Vysvetlila, že 20. novembra budú viaceré pamiatky v mnohých mestách vo svete nasvietené na modro, čo vyjadrí ich záväzok chrániť práva detí. „V Košiciach sa k tejto iniciatíve pripojíme na modro vysvietenou katedrálou Dómu svätej Alžbety,“ dodala.

„Oslavy Svetového dňa detí spoluorganizujú mesto Košice a mestský podnik K13 – Košické kultúrne centrá so svojimi partnermi UNICEF, UNHCR Slovensko, IOM Slovakia, Človek v ohrození, Slovenská humanitná rada/Slovak Humanitarian Council, @Mareena, Liga za duševné zdravie SR, Liga za ľudské práva/Human Rights League, Centrum pre matku a dieťa Radosť, Národný inštitút vzdelávania a mládeže, Úsmev ako dar a Gréckokatolícka eparchiálna charita Košice,“ uviedlo mesto.

(sita)