Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard
V Jasove odstraòujú nelegálne skládky za milióny eur Foto: tasr

KOŠICE – Väčšina nelegálnych skládok v obci Jasov je už odstránená. Odhadom 16 500 ton odpadu by malo byť odstránených zhruba za 5,7 milióna eur do konca tohto roka.

„Smeti tu boli, odkedy si pamätám. Rómovia ich nemali kde dávať. Teraz to už vyzerá inak, ako predtým. Boli tu päťmetrové haldy. Najhoršie to bolo nižšie v osade. Smeti sú ešte za osadou, to sa ešte vyčistí,“ informoval zástupca starostu Alexander Horváth

V katastrálnom území sa nachádza niekoľko lokalít s nezákonne umiestneným odpadom. Skládky sú v intraviláne obce v rómskej osade, ktorou preteká rieka Bodva. Podľa Horvátha časť odpadu do lokality neraz priplaví aj z okolitých obcí.

Niekoľko obyvateľov malo svoje príbytky postavené na kopách odpadu, ktoré bolo potrebné odstrániť. Poskytli im preto náhradné bývanie v piatich unimobunkách „Žili na smetiach s potkanmi. V unimobunkách sa im žije lepšie,“ dodal Horváth.

S odstraňovaním odhadom odpadu zhruba za 5,7 milióna eur s DPH začali v októbri. Projekt financovaný prevažne z eurofondov bude obec spolufinancovať piatimi percentami.

Problematiku trvajúcu desiatky rokov chce riešiť komplexne. Udržateľnosť uvedeného projektu má byť najmenej päť rokov. Po vyčistení niektorých úsekov však už zaznamenali opätovný vznik menších skládok. Podľa zástupcu starostu chcú situáciu riešiť umiestnením kontajnerov, ako aj spoluprácou s komunitnými pracovníkmi, ktorí majú šíriť osvetu.

Skládky predstavujú ekologickú záťaž a environmentálne riziko pre obec a zdravie jej obyvateľov zo znevýhodneného prostredia. Ich sanáciou chcú prispieť k udržateľnému zlepšeniu životného prostredia, a tiež zabrániť ďalšiemu nelegálnemu vývozu komunálneho i stavebného odpadu.

(tasr)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli
Minúta
Minúta
Nové správy

Americká flotila v Červenom mori sa stala terčom útoku, oznámil Pentagón. „Evidujeme správy o útokoch na torpédoborec USS Carney a komerčné plavidlá v Červenom mori. Informácie poskytneme, keď budú k dispozícii,“ uviedol rezort obrany.

Prečítať viac 

Pondelkovú titulku Denníka N bude zdobiť kontroverzná maľba Andreja Dúbravského, ktorá pobúrila ministerku kultúry. Naznačil to Denník N v nedeľu večer, keď na svojej webstránke uverejnil obrázok s titulnou stranou pondelkového tlačeného vydania denníka.

Prečítať viac 

Severná Kórea varovala, že útok na jej „vesmírne prostriedky“ zo strany Spojených štátov bude „považovaný za vyhlásenie vojny“. Pchjongjang tak reagoval na údajný komentár nemenovaného predstaviteľa Pentagónu, ktorý „rozprával nezmysly naznačujúce vojenský útok na prieskumný satelit KĽDR“, uviedla štátna agentúra KCNA.

Prečítať viac 

Rodičovský bonus je akceptovaný aj novou vládou a rušiť sa nebude. Pre rodičov na dôchodku, ich deti aj krajinu je to dobrá správa, píše Jaroslav Daniška.

Prečítať viac 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – V Liptovskom Mikuláši plánujú postaviť novú štvrť. Mestské časti Andice a Benice plánuje developer rozšíriť k brehom Liptovskej Mary. Vedenie mesta vníma projekt ako významnú investíciu s prínosom pre ľudí, s developerom preto podpíše memorandum o spolupráci.

Prečítať viac 

Lavína v rakúskych Alpách pravdepodobne zasypala dvoch ľudí, rozsiahlu pátraciu akciu však odvolali po 15. hodine. Správy o nezvestných sa nepotvrdili, v oblasti neboli žiadne stopy po údajných obetiach, uviedla horská záchranná služba spolkovej krajiny Salzbursko.

Prečítať viac 

Ministerstvo vnútra navrhuje ukončiť platnosť Zmluvy o zamedzení vzniku dvojakého slovensko-ruského občianstva. Zmluvu uzavrelo socialistické Československo so Sovietskym zväzom v roku 1981.

Prečítať viac 

BRATISLAVA – Divadlo Nová scéna predstaví muzikál o Nikolovi Teslovi v maďarskom jazyku. Bude mať aj slovenské titulky.

Prečítať viac 

Izraelské tajné služby sa pripravujú na likvidáciu vodcov Hamasu v celosvetovom rozsahu. Na základe príkazov premiéra Benjamina Netanjahua vytvárajú izraelské spravodajské agentúry plány na vypátranie vedúcich predstaviteľov militantného hnutia, žijúcich v Libanone, Turecku či Katare.

Prečítať viac 

Textil, pochádzajúci z firiem ako Adidas či Walmart, končí v spaľovniach v Kambodži. Odpadky sa používajú na kúrenie či výrobu tehál, dym z nich však spôsobuje závažné zdravotné ťažkosti. Upozornila na to jedna z tamojších ľudskoprávnych organizácií.

Prečítať viac 

BRATISLAVA – Petržalčania vyzbierali počas jesenného upratovania takmer 109 ton odpadu. Počas tohto obdobia sa podarilo zaplniť až 107 kontajnerov. Z tohto množstva tvorili kovy 1,1 tony, sklo 2 tony a malé domáce spotrebiče 4,2 tony.

Prečítať viac 

Pápeža „bolí“ prerušené prímerie v Pásme Gazy, uviedol to počas tradičnej nedeľnej modlitby Anjel Pána. Zároveň zdôraznil, že je dôležité hľadať novú dohodu o výmene väzňov a rukojemníkov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

Prečítať viac 

Izraelská armáda objavila počas odvetnej operácie v Pásme Gazy vyše osemsto tunelových šácht, päťsto z nich už bolo zničených alebo zapečatených, rovnako ako stovky kilometrov samotných tunelov.

Prečítať viac 

České ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje príplatky pre ľudí, ktorí pracujú z domu, ako náhradu nákladov. Zamestnávatelia by mali zamestnancom vyplatiť za každú odpracovanú hodinu 4,50 českých korún, čo predstavuje za mesiac približne 720 korún, v prepočte necelých 30 eur.

Prečítať viac 

Zuzana Čaputová verí, že advent dokáže v ľuďoch prebudiť pochopenie, súcit a solidaritu. „Práve ľudskosť a láska spolu s nádejou predstavujú to najdôležitejšie posolstvo blížiacich sa Vianoc,“ skonštatovala prezidentka.

Prečítať viac 

Trestné oznámenie, ktoré podal Matúš Šutaj Eštok, možno chápať ako namierené proti Úradu špeciálnej prokuratúry, hoci ho podal pre zneužitie právomoci verejného činiteľa. Tým podľa Vladimíra Palka ešte viac rozšíril vojnu v polícii.

Prečítať viac 

Ukrajina a Poľsko otvoria v noci na pondelok dodatočný hraničný priechod pre prázdne kamióny. „Otvorenie priechodu je prvým bodom na zozname opatrení prijatých na odblokovanie hranice, zníženie čakacích radov a zvýšenie kapacity ukrajinsko-poľskej hranice,“ uviedla ukrajinská pohraničná stráž.

Prečítať viac 

Napriek snahe získať späť rukojemníkov vyhlasuje Izrael niektorých nezvestných za mŕtvych. Lekársky výbor skúma videozáznamy zo 7. októbra, keď militanti z hnutia Hamas zaútočili na Izrael, aby zistil známky smrteľných zranení medzi unesenými, a porovnáva svedectvá rukojemníkov oslobodených počas nedávneho prímeria v Gaze.

Prečítať viac 

V talianskej Bologni hrozilo zrútenie historickej veže Garisenda pre jej naklonenie. Miestne úrady však uviedli, že jej okolie zabezpečili a na práce na jej podpretie, ktoré prebehnú počas januára a februára, vyčlenili 4,3 milióna eur.

Prečítať viac 

KOŠICE – Košické basketbalistky dostali hromadné výpovede a najúspešnejší slovenský ženský basketbalový zrejme končí v extralige. Generálny manažér: Pán primátor s nami totiž pekne zatočil.

Prečítať viac 

Hnutie SNS oceňuje, že ministerka zdravotníctva „zrušila“ transgender vyhlášku, ktorou sa liberalizuje úradná zmena pohlavia. V nedeľu to vyhlásil Andrej Danko v diskusnej relácii televízie Markíza Na Telo.

Prečítať viac 

Ak by sa Peter Pellegrini rozhodol kandidovať za prezidenta, v druhom kole by porazil Ivana Korčoka so ziskom 60 percent hlasov. V prípade nekandidovania Pellegriniho by zvíťazil Korčok v druhom kole nad všetkými ostatnými potenciálnymi kandidátmi.

Prečítať viac 

„Ak sa Peter Pellegrini stane prezidentom, bojím sa, že sa rozpadne vláda,“ vyhlásil Andrej Danko. Pre šéfa SNS je najdôležitejšie, aby Robert Fico zostal premiérom.

Prečítať viac 

Podľa Andreja Danka by sa mal Milan Majerský poďakovať SNS za to, že pomohla zachovať rodičovský dôchodok. Líder KDH zdôraznil, že rodičovský dôchodok patrí do DNA kresťanských demokratov.

Prečítať viac 

„Zelenskyj platí za chyby, ktorých sa dopustil,“ vyhlásil kyjevský starosta Vitalij Kličko na adresu ukrajinského prezidenta. Vyčítal mu chyby, ktorých sa podľa neho dopustil v spojitosti s ruskou inváziou na Ukrajine.

Prečítať viac 

Andrej Danko uviedol, že najpravdepodobnejší scenár je začlenenie Úradu špeciálnej prokuratúry pod Generálnu prokuratúru SR. Pripustil však aj jej úplne zrušenie a zriadenie postu štátneho žalobcu.

Prečítať viac 

Robert Fico sa zmenou volebného systému chce zabetónovať pri moci, vyhlásil Michal Šimečka. Podľa Petra Pellegriniho sa bratislavské strany zmeny boja, lebo nemajú dostatočné zastúpenie v regiónoch.

Prečítať viac 

Vo veku 43 rokov zomrela 22. novembra na Floride v USA slovenská speváčka Barbara Haščáková. Brat zosnulej umelkyne Andrej Haščák uviedol, že príčinou smrti bola náhla cievna mozgová príhoda.

Prečítať viac 

Vianočný príspevok pre dôchodcov je podľa Michala Šimečku len prezidentskou kampaňou Petra Pellegriniho. Predseda Národnej rady toto tvrdenie označil za trápne.

Prečítať viac 

Ceny energií budúci rok neporastú, avizoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško. Spôsob a rozsah kompenzácie cien energií na budúci rok bude verejnosti predstavený po tom, ako ju vláda v najbližších dňoch schváli.

Prečítať viac 

Podľa Petra Pellegriniho je koalícia stabilná. Medzi koaličnými partnermi je dohoda na rozpočte, pričom museli podľa neho pristúpiť na kompromisy.

Prečítať viac 

Lívia Vašáková skončila ako generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na úrade vlády. Ako informovala bývalá podpredsedníčka úradníckej vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov, neumožnili jej pokračovať ďalej, ale stálo to za to.

Prečítať viac 

Koalícia nie je dohodnutá na Tiborovi Gašparovi ako šéfovi SIS, vyhlásil Peter Pellegrini. Nemyslí si, že na čele tajných by mal stáť obvinený človek.

Prečítať viac 

Petrovi Pellegrinimu je jedno, koho minister postavil mimo služby, ak mu to ukladal zákon. Líder Hlasu je rád, že sa Matúš Šutaj Eštok obrátil na súd.

Prečítať viac 

Sýria a Libanon vypálili na Izrael rakety, ten následne reagoval ostreľovaním ich území. Uviedla to izraelská armáda. Obete nehlásila žiadna zo strán.

Prečítať viac 

SNS navrhne zmenu pri vyplácaní rodičovského dôchodku. Chce, aby sa vyplácal jednorazovo a nezaťažoval tak účtovný systém Sociálnej poisťovne.

Prečítať viac 

Usmernenie o úradnej zmene pohlavia od jeho ustanovenia nikto nevyužil. Povedal to predseda Národnej rady SR v relácii TA3.

Prečítať viac 

„Dávajme ako predstavitelia náboženstiev dobrý príklad, aby sme ukázali, že zmena je možná, a boli sme svedkami úctivého a udržateľného životného štýlu,“ uviedol pápež František pri príležitosti otvorenia pavilónu viery na klimatickej konferencii OSN COP28 v Dubaji. Vedúcich predstaviteľov svetových náboženstiev vyzval na spoločné úsilie v oblasti mieru i klimatickej zmeny.

Prečítať viac 

BREZNO – Storočný hotel, ktorý slúžil ako mafiánska základňa prejde rekonštrukciou. Brezno obnovu dominanty financuje z vlastného rozpočtu.

Prečítať viac 

Pokiaľ bude mať Peter Pellegrini istotu, že spravodlivosť pod generálnou prokuratúrou funguje, nie sú potrebné ďalšie inštitúcie. Predseda parlamentu chce, aby na Slovensku bola jedna „špičkovo fungujúca“ inštitúcia a prípadné zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry preňho nie je „nič dôležité a vážne“.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články