Autodopravcovia budú od 1. decembra blokovať hraničný priechod

Na východnej hranici je 16 kilometrov dlhá kolóna kamiónov Ilustračné foto FOTO TASR – Roman Hanc

VYŠNÉ NEMECKÉ – Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) bude na základe rozhodnutia predsedníctva blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. Priechod budú autodopravcovia blokovať od 1. decembra od 15.00 h až do odvolania. Informovali o tom po rokovaní s Ministerstvom dopravy (MD) SR.

„Účelom nášho protestu je potreba neodkladných riešení. Za naše slovenské oprávnené požiadavky, ktoré sme predložili ministrovi dopravy Jozefovi Rážovi. Ďakujeme za vypočutie a uznanie oprávnenosti našich požiadaviek,“ uviedla UNAS s tým, že sa chce pripojiť k dopravcom z Poľska, ktorí hraničné prechody blokujú takmer štyri týždne.

Dohoda medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave podľa autodopravcov devastačne narušila pomer obchodu a vykonaných prepráv medzi Slovenskom a Ukrajinou v neprospech slovenských dopravcov.

V stredu mali na rokovaní s rezortom dopravy zástupcovia UNAS viacero požiadaviek, prvá bola práve vypovedanie dohody medzi EÚ a Ukrajinou. MD SR na sociálnej sieti uviedlo, že autodopravcovia majú právo štrajkovať, no nesmú narušiť život obyvateľov. „Rešpektujeme právo autodopravcov štrajkovať. Dohodli sme sa, že ak pristúpia k štrajku, budú štrajkovať takým spôsobom, aby príliš nenarušili život obyvateľov východného Slovenska,“ uviedol rezort dopravy.

UNAS uviedla, že nebude blokádou nijako obmedzovaný prevoz humanitárneho tovaru, vojenskej pomoci, živých zvierat, paliva a chladeného či čerstvého tovaru. Doprava obchodného tovaru, ktorý sa nachádza v kamiónoch, bude prepúšťaná v počte štyroch kamiónov za hodinu. Autodopravcovia sa vyjadrili, že EÚ uzatvorila zmluvu s dobrým úmyslom, no bez analýzy vplyvu na trhy susedných štátov Ukrajiny.

(TASR)


Ďalšie články