Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

ČIŽATICE – Po zrealizovanom geotermálnom vrte pri Čižaticiach plánuje Košický samosprávny kraj v tejto lokalite ďalší reinjektážny vrt. Odhad investičných nákladov na tento projekt je približne 4,5 milióna eur. Vyplýva to zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Zámer predložila spoločnosť GeoSurvey, ktorá patrí pod Košický samosprávny kraj (KSK). „Účelom navrhovanej činnosti je zhotovenie hydrogeologického reinjektážneho vrtu GTC-2 do hĺbky 3000 metrov, ktorý bude realizovaný ako prieskumný vrt. Realizácia vrtu GTC-2 umožní reinjektovať ťaženú termálnu podzemnú vodu do pôvodného kolektora, čo má zásadný vplyv na ochranu životného a geologického prostredia,“ uviedla. Zdrojom financovania výstavby budú vlastné zdroje navrhovateľa. Ako predpokladaný čas realizácie uvádza roky 2024 – 2025.        

Geotermálny vrt do hĺbky 2,7 kilometra realizoval KSK v roku 2022 za 1,9 milióna eur bez DPH. Výsledky vrtu preukázali ložiskovú teplotu 132 stupňov Celzia. GeoSurvey poukazuje na to, že geotermálna energia predstavuje dôležitý zdroj výroby elektrickej energie a na využitie pri vykurovaní bytových jednotiek, v oblasti skleníkovej výroby a na rekreačné účely. Podľa zámerov KSK by geotermálna voda mala slúžiť aj pre plánovaný akvapark.        

Reinjektážnym vrtom by sa mala voda po ochladení vracať späť do geologického podložia.

(tasr)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli Technológie
Minúta
Minúta
Nové správy

Húsíovia po potopení dopravnej lode Rubymar plánujú pokračovať v útokoch na britské plavidlá. „Nemôžete si začať s mojou krajinou a potom ísť stráviť večer do Fabrica (známy klub v Londýne),“ povedal predstaviteľ Hussein al-Ezzi.

Prečítať viac 

V Iráne popravili osobu pre vlaňajší útok dronom, z ktorého vinili Izrael. Vo vojenskom komplexe sa nachádzali zariadenia pre jadrový výskum.

Prečítať viac 

Polícia vyšetruje útok agresívneho muža v centre Bratislavy. Útočník bol ozbrojený nožom.

Prečítať viac 

Lívia Pavlíková z Kulturblogu kandiduje do europarlamentu za Republiku. Bude najmlaldšou kandidátkou za hnutie, uviedol jeho predseda Milan Uhrík.

Prečítať viac 

Izrael údajne blokuje viaceré dôležité položky humanitárnej pomoci. Vyše dvadsať humanitárnych pracovníkov a vládnych úradníkov pre americkú televíziu CNN potvrdilo, že Jeruzalem svojvoľne zaviedol protichodné kritériá na to, čo môžu priviezť do Pásma Gazy a čo nie.

Prečítať viac 

Rusi čoraz ľahšie ničia západné zbrane na Ukrajine. Dediny Stepove a Pobeda bránili len dva tanky od spojencov, ktoré ruská armáda zničila.

Prečítať viac 

Zločinecké gangy zaútočili na väznicu na Haiti, časť väzňov je na úteku. Kriminálnici žiadajú odstúpenie premiéra Henryho.

Prečítať viac 

Budúci týždeň budú známe výsledky vyšetrovania údajne plánovaného útoku na Kerčský most. Putin proti Nemecku vedie informačnú vojnu, dodal minister obrany Pistorius.

Prečítať viac 

Vladimir Putin sa zverejnením odpočúvaného rozhovoru vysokopostavených predstaviteľov nemeckého letectva o Ukrajine snaží zasiať v krajine rozkol, uviedol v nedeľu nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Prečítať viac 

Pri raziách proti ľavicovým teroristom v Berlíne predbežne zadržali desať ľudí. Organizácia RAF zavraždila v Nemecku 30 ľudí.

Prečítať viac 

Ministerstvo životného prostredia analyzuje situáciu okolo skládky vo Vrakuni. Tesniaca stena a povrchová tesniaca vrstva majú byť vybudované do konca roka 2025.

Prečítať viac 

Parlamentné voľby v irackom Kurdistane odložili na jún. Pôvodne sa mali konať ešte v októbri 2022, odchádzajúci regionálny parlament si však protiústavne predĺžil svoj mandát.

Prečítať viac 

Iniciatíva My sme les podala podnet na inšpekciu životného prostredia pre ťažbu v TANAP-e. Správa TANAP-u mala ťažiť prevažne suché stojace smreky priamo v rezervácii Kôprová dolina.

Prečítať viac 

Google potláča konzervatívne názory zamestnancov, tvrdí jeho bývalý pracovník. Výsledkom je chatbot Gemini, ktorý generuje obrázky v zhode s predstavami o inkluzívnej spoločnosti.

Prečítať viac 

Poľsko ukončilo kontroly na hraniciach so Slovenskom. Poľská pohraničná stráž uviedla, že za uplynulé dva dni skontrolovala 12-tisíc osôb a skoro 7-tisíc vozidiel.

Prečítať viac 

Každému dvadsiatemu piatemu Američanovi recesia z roku 2008 predĺžila život. Zobrazovanie recesie ako ekonomickej fázy, ktorá je výsostne negatívna, sa tak mierne nabúralo.

Prečítať viac 

Pellegrini odcestoval na pracovnú cestu na Cyprus. Stretne sa aj so slovenskými vojakmi pôsobiacimi v mierovej misii OSN.

Prečítať viac 

Údajní šéfovia mafiánskej skupiny Dvojičky uspeli s dovolaním na Najvyšší súd, nové pojednávanie tak bude 25. apríla. Dávid a Dominik Krátky sú obvinení z trestného činu úkladnej vraždy v štádiu pokusu.

Prečítať viac 

Izrael nevyšle svoju delegáciu na mierové rokovania do Káhiry, Hamas sa údajne odmietol zaoberať požiadavkami židovského štátu ohľadom zoznamu žijúcich rukojemníkov.

Prečítať viac 

Taliansky torpédoborec zostrelil v Červenom mori približujúci sa dron, informovalo ministerstvo obrany s tým, že išlo o akciu v súlade s princípom „legitímnej obrany“.

Prečítať viac 

V meste Belehrad zopakujú voľby do mestského zastupiteľstva, tie decembrové opozícia označila za zmanipulované. Termín volieb zatiaľ nie je známy.

Prečítať viac 

„Denne vo svojom srdci nosím utrpenie obyvateľstva v Palestíne a Izraeli v dôsledku pretrvávajúceho nepriateľstva,“ povedal pápež František počas tradičnej modlitby Anjel Pána vo Vatikáne. Zároveň vyzval na mier vo svete.

Prečítať viac 

Prieskum: Po prípadných februárových voľbách by si koalícia polepšila, prvá trojica strán si svoje pozície udržala. Smer by získal prvenstvo s 21,1 percenta hlasov, nasledovalo by Progresívne Slovensko s 18,9 percenta hlasov, tretí Hlas by získal 17,2 percenta hlasov.

Prečítať viac 

Policajti, ktorí riešili nehodu Andreja Danka, dostali najnižšiu možnú formu trestu, povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) v relácii televízie Markíza Na telo.

Prečítať viac 

Pre podozrenie z plánovania džihádistického útoku zatkla belgická polícia jedného dospelého a troch maloletých. Štvorica si vymieňala textové správy, ktoré polícia vyhodnotila ako plánovanie teroristického útoku.

Prečítať viac 

Mier bude hneď vtedy, ak Rusko odíde z Ukrajiny, alebo ak Ukrajina ubráni svoje územie. Povedal to predseda KDH Milan Majerský v relácii RTVS o 5 minút 12 v reakcii na stretnutie ministrov zahraničia Juraja Blanára a Sergeja Lavrova. Zároveň dodal, že Ukrajina nebude robiť revanš.

Prečítať viac 

Stretnutie ministrov zahraničia Slovenska a Ruska nás neposunulo bližšie k mieru, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová na sieti X. Podľa nej vedie najrýchlejšia cesta k mieru cez ruského prezidenta Vladimira Putina, keď svojim jednotkám nariadi odísť z Ukrajiny, „nie tým, že mu dávame nádej na víťazstvo a akceptáciu“.

Prečítať viac 

Šéf KDH Milan Majerský sa nebude čudovať, ak opozícia navrhne odvolanie ministra spravodlivosti Borisa Suska. Mohlo by sa tak stať v súvislosti s rozhodnutím ústavného súdu o novele Trestného záklona.

Prečítať viac 

Predseda Národnej rady Peter Pellegrini odmietol domnienky o „taktizovaní“ pri nezaradení novely Trestného zákona do Zbierky zákonov. „Využil som svoju zákonom stanovenú lehotu, to je celé,“ povedal.

Prečítať viac 

Šiestich údajných členov Islamského štátu zabili príslušníci ruskej FSB v kaukazskom Ingušsku. Špeciálne jednotky tajnej služby obkľúčili budovu v meste Karabulak a „zneškodnili“, informoval protiteroristický odbor.

Prečítať viac 

K 20. marcu Úrad špeciálnej prokuratúry končí, povedal v relácii RTVS o 5 minút 12 predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas).

Prečítať viac 

Nemecká polícia zadržala dvoch bývalých členov ľavicovej teroristickej organizácie Frakcia Červenej armády (RAF) na úteku. Policajti zasahovali v Berlíne, informáciu priniesol krajinský úrad kriminálnej polície v spolkovej krajine Dolné Sasko.

Prečítať viac 

Ústavný súd rozhodol o pozastavení účinnosti zákona, ktorý ešte nevstúpil do platnosti, pripomenul poslanec Smeru Tibor Gašpar v relácii televízie TA3 v politike. „To ešte nikdy neurobil,“ dodal.

Prečítať viac 

Tínedžera, ktorý pobodal a vážne zranil ortodoxného žida v Zürichu, zatkla polícia. Podľa tamojších médií ho zadržali na mieste činu.

Prečítať viac 

Keď v našich väzniciach zomreli dvaja ľudia, pán Lučanský a advokát Krivočenko, vtedy parlament nemusel prijímať vyhlásenia? opýtal sa v relácii TA3 V politike predseda brannobezpečnostného výboru Národnej rady Tibor Gašpar (Smer).

Prečítať viac 

Smer aj Hlas stále rokujú o kandidátkach do europarlamentu, oznámili to poslanci Tibor Gašpar (Smer) a Samuel Migaľ (Hlas) v relácii televízie TA3 V politike.

Prečítať viac 

Prvá pravidelná zmena cestovného poriadku vlakov v tomto roku vstúpila do platnosti. Železničná spoločnosť Slovensko uviedla viaceré úpravy najmä v Prešove a okolí, na Zemplíne pre pokračujúcu elektrifikáciu trate Bánovce nad Ondavou – Humenné, a obmedzenia na trase Bratislava – Viedeň pre začínajúcu výluku na úseku Devínska Nová Ves – Marchegg.

Prečítať viac 

Poslanci pakistanského Národného zhromaždenia zvolili za predsedu vlády Šáhbáza Šarífa, ktorý bol premiérom do rozpustenia parlamentu v auguste 2023. Pakistan mal odvtedy dočasnú vládu.

Prečítať viac 

Dokumenty, ktoré predpokladajú spojitosť medzi vakcínami proti covidu a nadmerným počtom úmrtí, by malo britské ministerstvo zdravotníctva zverejniť čo najskôr. Ministerku k tomu vyzvali poslanci aj lordi britského parlamentu.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články