Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Samovražda Romana z Parchovian: Nezrovnalosti v tvrdeniach školy a rozvadení pozostalí

PARCHOVANY – Vrenie okolo prípadu tragickej smrti deviataka Romana zo ZŠ Parchovany neprestáva ani s odstupom času. Práve naopak, stále vychádzajú na povrch nové okolnosti, ktoré živí najmä rodina nebohého mladíka. Ako sme už informovali, vedenie školy sa po dňoch mlčania odhodlalo tiež „prehovoriť“ zverejnením siahodlhého vyjadrenia na stránke školy. Sled udalostí zhrnulo do bodov, ktoré zachytávajú priebeh osudného dňa. Niektoré detaily stanoviska však viac pobúrili ako upokojili pozostalých i verejnosť.

Sporným sa javí najmä čas, ktorý strávil chlapec na streche a následne doba, ktorá uplynula do príchodu záchranárov na miesto po zavolaní na operačné. Podľa toho Roman sa až do tragického skoku zdržal na streche 50 minút. Portál Korzár oslovil záchranné zložky a zo získaných údajov vyplynulo, že to bolo „len“ 35 minút, ak je pravdivá informácia, že mladík vyšiel na strechu počas prestávky po tretej vyučovacej hodine.

Zo školy telefonovali do Trebišova na operačné záchrannej zdravotnej služby o 11.05 hod., hovor trval zhruba dve minúty a výzvu potvrdili o 11.09 hod. Záchranári dorazili na miesto o 13 minút. Krátko po tragédii sa objavili informácie o tom, že Roman skočil zo strechy školskej budovy krátko po príchode zdravotníckych záchranárov. Tí mu okamžite začali poskytovať prvú pomoc a následne ho previezli do trebišovskej nemocnice, kde chlapec zomrel.

Korzár overil aj volania hasičom i polícii, ktorí navzájom spolupracujú. Omyl či nepresnosti sú vylúčené, keďže telefonáty sú nahrávané a časy výjazdov/príjazdov eviduje špeciálny systém.

Škola si však stojí za svojím tvrdením. V stanovisku uvádza: „Po 3. vyučovacej hodine náš žiak Roman napriek zákazu službukonajúcej učiteľky cez okno na chodbe vyskočil na strechu jedálne a po protipožiarnom rebríku prešiel na strechu školskej budovy. Službukonajúca učiteľka, ktorej pokyny žiak nedodržal, okamžite informovala vedenie. To zalarmovalo všetky záchranné zložky a oznámilo udalosť zákonnému zástupcovi. Podrobný opis sme neskôr poskytli policajnému vyšetrovateľovi, ktorému škola ďalej poskytuje maximálnu súčinnosť. Roman následne asi 50 minút zo strechy školy komunikoval s učiteľom, zástupcom školy, policajtom a matkou. Následne telefonoval s otcom, ktorý sa nachádzal v zahraničí. Ešte pred príchodom hasičov skočil. Lekári ho oživovali na mieste, následne ho transportovali do nemocnice, kde zraneniam podľahol. O udalostiach existujú kamerové záznamy, ktoré má polícia k dispozícii. Kriminalisti vypočuli vedenie školy, učiteľov a spolužiaka,“ píše sa v stanovisku.

Otec Romana, ktorý ako prvý začal verejne hovoriť o šikane ich syna, žiada od prvého momentu hlavu riaditeľa školy Ivana Račkovského. Zástupca zriaďovateľa, ktorým je starosta obce, zatiaľ nezakročil, keďže chce počkať na závery policajného vyšetrovania aj školskej inšpekcie. Rodičia 28. novembra iniciovali petíciu za odvolanie parchovianskeho riaditeľa, ktorý podľa nich toleroval šikanu na škole. Hovorí sa v nej: „My ako rodičia tragicky zosnulého Romanka Michalika apelujeme, prosíme, vyzývame občanov Parchovian, ale aj občanov Slovenskej republiky, aby podporili odvolanie a zrušenie akreditácie riaditeľa ZŠ v Parchovanoch.“

Rodičia tvrdia, že riaditeľ v minulosti na ich podnety vôbec nereagoval. „Škola ako štátna inštitúcia, ktorej každý deň zverujeme naše deti, má chrániť deti pred útokmi nielen zo strany spolužiakov, ale aj pedagógov. Riaditeľ školy odmieta prijať zodpovednosť za šikanu, ktorú systematicky zatajuje už roky.“

Uvádzajú v petícii tiež, že mnohé stretnutia rodičov so zástupcami školy sa skončili tak, že matka odchádzala domov s plačom a pedagógovia nič neriešili. „Škola vydala na svojom portáli stanovisko, v ktorom popiera šikanu, avšak toto sa nezakladá na pravde. Po nedávnom tragickom úmrtí nášho synčeka Romanka sa začínajú, aj keď inkognito, dostávať na verejnosť výpovede bývalých žiakov ZŠ Parchovany, ktorí vyvracajú tvrdenie riaditeľa ZŠ.“

Polícia sa odmieta k vyšetrovaniu prípadu vyjadriť. „V súvislosti s množstvom informácií dennodenne sa šíriacich prostredníctvom médií chceme uviesť, že polícia na prípade intenzívne pracuje od prvého momentu. Polícia musí veľmi dôkladne preveriť všetky získané informácie a to si vyžaduje mimoriadne náročný, zdĺhavý a sústredený proces, aby nedošlo k opomenutiu akéhokoľvek detailu, ktorý môže vniesť svetlo do celého prípadu. Treba však poznamenať aj to, že ide o mimoriadne citlivý prípad, pri ktorom je potrebné brať ohľad nielen na udalosť, ku ktorej došlo, ale aj na pozostalých, prípadne iné zainteresované osoby, preto zverejnenie akýchkoľvek, hoci aj čiastkových informácií môže zmariť alebo sťažiť ďalší postup vo vyšetrovaní. Preto aj napriek zverejneným informáciám v médiách polícia nebude komentovať čiastkové posuny vo vyšetrovaní,“ informovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Smrť Romana vyvolala v deň pohrebu u jeho matky Ivety nepochopiteľnú reakciu. Vyzbrojená plynovou zbraňou sa vybrala pred dom údajnej agresorky, ktorá mala Romana šikanovať, a začala tam strieľať. Tento krok ženy narušil jej vzťah s vlastnou dcérou, ktorú má z predchádzajúceho manželstva. Jablkom sváru sa stala aj finančná zbierka na pohreb a kar, ktorú iniciovala mladšia z dvojice. Ženy sa navzájom osočujú, že tej druhej ide o peniaze. Domáci sa kvôli konaniu a vyjadreniam pozostalých pre médiá rozdelili na dva tábory. Zatiaľ čo jedni im držia palce, nech sa im podarí dosiahnuť odvolanie riaditeľa školy a potrestanie všetkých vinníkov, druhí radia rodičom, aby sa miernili vo vyjadreniach i konaniach a radšej sa modlili za pokojné odpočinutie syna.