Ani poriadne nebola, a už sa končí. Zimu vystriedajú vysoké teploty

tree-3183541_1280 Počasie v najbližších dňoch výrazne prekvapí. Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

SLOVENSKO – S koncom februára prichádza z meteorologického hľadiska aj posledný zimný deň. Zimný nebude ani náhodou, teploty budú atakovať hranicu +20 °C.

Ako informuje portál iMeteo.sk, naša oblasť sa nachádza medzi tlakovou nížou nad centrálnym Stredomorím a tlakovou výšou nad východnou Európou. Prúdi tu veľmi teplý vzduch, ktorý dvíha teploty nezvyčajne vysoko.  

Vo štvrtok môžeme na Slovensku očakávať malú, miestami prechodne zväčšenú oblačnosť.

Najvyššia denná teplota bude 14 až 19 °C, na Orave a pod Tatrami ojedinele chladnejšie. Teplota v horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 6 °C.

Fúkať bude slabý, postupne na západnom Slovensku juhovýchodný vietor rýchlosťou 2 až 7 metrov za sekundu (5 až 25 km/h).

Meteorológovia vo štvrtok žiadne zrážky nepredpokladajú.

Počnúc piatkom sa oficiálne začína meteorologická jar, čo na počasí výraznejšie nepocítime, keďže jar už na našom území panuje teraz, a bude ešte teplejšie.

Prekvapivý február

Počasie na našom území v posledných týždňoch je veľkým prekvapením a v novodobej histórii nemá obdobu. Ukazuje sa, že tohtoročný február bude na Slovensku najteplejší od začiatku meteorologických meraní. Teplý február sme naposledy zažívali v roku 2021, no tohtoročný prekonáva všetky štatistiky.

Napríklad v Bratislave od začiatku februára nebol zaznamenaný ani jeden mrazivý deň. Teploty pod bod mrazu nespadli dokonca ani v noci. Pôjde o prvý prípad, keď sa na Slovensku vyskytol celý zimný mesiac bez mrazu.

Je dosť možné, že vo štvrtok, teda v posledný zimný deň, na našom území zaznamenáme aj historicky najteplejší februárový deň. Teploty totiž pôjdu extrémne vysoko.

Teploty na našom území stúpajú hneď na niekoľkých miestach nad hranicu 15 °C, no počas zajtrajšieho dňa s takmer istotou pokoríme ďalšiu významnú hranicu.

Podľa iMeteo.sk sa do našej oblasti totiž vystupňuje príliv mimoriadne teplého vzduchu a svoje zohrá aj nízka oblačnosť. Vďaka tomu by sa teploty na našom území mali dostávať na 13 až 19 °C, no na západnom Slovensku sa ukazuje, že teploty prekonajú dokonca hranicu 20 °C.

K dvadsiatke v tohtoročnom februári boli blízko už niekoľkokrát, no práve posledný zimný deň by mal byť podľa numerických modelov najteplejší, a že teploty prekonajú hranicu 20 °C, je pravdepodobné na viac ako 80 %.

Marec mimo normálu

Od piatka sa oficiálna začína meteorologická jar. Počasie bude pokračovať vo svojom mimoriadne teplom móde. Aj naďalej sa netreba obávať ani nočných mrazov a počas dňa pôjdu teploty vysoko, dokonca až nad hranicu 15 °C.

K ochladeniu by mohlo dôjsť v priebehu budúceho týždňa. Toto ochladenie však nebude príliš výrazné a neprinesie do nížin sneženie. 

(iMeteo, sita, kol)


Ďalšie články