Košický kraj pripravuje výstavbu mosta za Mokrancami

Ilustračné foto Foto: pixabay.com

KOŠICE – Košický samosprávny kraj (KSK) pripravuje výstavbu nového mosta za obcou Mokrance na ceste III. triedy v okrese Košice-okolie. Na dodávateľa vyhlásil verejné obstarávanie s predpokladanou hodnotou zhruba 604-tisíc eur.

Most cez potok Čečanka za Mokrancami je aktuálne zbúraný a úsek uzavretý. „V rámci pripravovanej rekonštrukcie plánujeme výstavbu kompletne nového mosta vrátane základov a spodnej stavby. Na tieto nové základy budú položené nové nosníky, vybudované budú nový mostný zvršok a vozovka mosta a realizované budú aj úpravy jeho okolia,“ uviedlo pre TASR komunikačno-marketingové oddelenie Úradu KSK. Práce budú financované z krajského rozpočtu.

Správa ciest KSK začala už v roku 2022 rekonštrukciu tohto mosta, keď boli realizované búracie práce. „Podľa pôvodnej projektovej dokumentácie sa mala realizovať rekonštrukcia spodnej stavby mosta, vymenená mala byť nosná konštrukcia, vybudovaný nový mostný zvršok a opravená cesta vrátane jej okolia a vtoku potoka. Po odstránení nosnej konštrukcie však bolo zistené, že stav mosta nezodpovedá stavu v projektovej dokumentácii,“ informoval kraj.

Podľa zistení základy mosta obsahovali nedostatočné množstvo cementu, betón bol nedostatočne hutnený, alebo obsahoval veľké kusy lomového kameňa, prípadne na niektorých miestach úplne chýbal.

Na takéto základy mosta nebolo možné položiť nové nosníky. „Išlo o pochybenia, ku ktorým došlo počas výstavby mosta v minulosti, a boli zistené až po odbúraní nosnej konštrukcie. Statik preto odporučil odstrániť aj celú spodnú stavbu a na jej mieste vybudovať novú,“ skonštatoval Úrad KSK.

Krajská správa ciest tak musela zrušiť zmluvu so zhotoviteľom, prepracovať projektovú dokumentáciu a nájsť ďalšie finančné prostriedky potrebné na dodatočné práce. Okrem toho bol realizovaný inžinierskogeologický prieskum a bolo navrhnuté nové zakladanie mosta.

(tasr)


Ďalšie články