Literárna súťaž Via Litera: Košičan Peter Rašev je stále inšpiráciou novej generácie

IMG_3641

KOŠICE – Kultúrne podujatia majú moc inšpirovať a udržiavať živú pamiatku osobností, ktoré formovali našu spoločnosť. V duchu tejto myšlienky sa konala už tretí rok literárna súťaž Via Litera, venovaná spomienke Petra Raševa, významnej osobnosti košickej kultúry. Súťaž organizovala Knižnica pre mládež mesta Košice (KMK) v spolupráci s Rotary klubom Košice.

Téma súťaže s názvom Prečo som tu? zaujala nielen mladých literárnych nadšencov, ale aj pedagógov. Porote tak prešlo cez ruky až 57 prác z 11 stredných škôl v regiónoch Prešov a Košice, niekoľko súťažiacich bolo aj z iných častí Slovenska. Oficiálne vyhlásenie výsledkov súťaže sa konalo v pondelok (8. 4.) v Kulturparku v budove Bravo.

Knižnica pre mládež chce podporiť mladé talenty

Riaditeľka KMK Kamila Prextová vyjadrila svoju radosť z účasti na súťaži: „Vidíme, že záujem mladých ľudí o literatúru je veľký, a tak sme sa rozhodli v budúcom roku rozšíriť túto súťaž aj na ďalšie regióny Slovenska. Deti o to majú veľký záujem, sú to pre nich významné aspekty a pre nás je dôležité podporovať talentovaných mladých ľudí a poskytnúť im priestor na ich tvorbu.“

Literárna súťaž Via Litera. Foto: redakcia

Porota uviedla, že téma nebola pre mladých ľahká

Zakladajúca členka Rotary Klubu a porotkyňa Jozefína Poláková musela konštatovať, že téma bola veľmi ťažká a že podľa prác sa mladí ľudia hľadajú. „Niektoré práce boli však veľmi optimistické a dokazujú, že mladí ľudia nie sú plytkí, že premýšľajú aj o histórii aj o budúcnosti,” zhodnotila.

Členka poroty Jana Tešerová sa tiež podelila so svojimi dojmami: „Je to veľmi dobrá súťaž, ktorá inšpiruje deti k písaniu literárnych diel. Niekedy som sklamaná, lebo občas sú tie práce veľmi depresívne, ale vidím, že sú aj práce, ktoré sú, naopak, pozitívne a radostné.“

Literárna súťaž Via Litera. Foto: redakcia

Víťazkám téma „sadla“ a svoje diela napísali od srdca

Medzi ocenenými autormi vynikla Jana Gregová, ktorá zvíťazila v kategórii próza. „Som prekvapená, ale naozaj sa z toho teším. Dokázala som písať od srdca a zamyslela sa nad tým, prečo som tu a čo môžem povedať ako 17-ročný človek,” dodala.

V kategórii poézia ocenili Ninu Bernátovú, ktorú víťazstvo tiež potešilo. „Tá poézia je pre mňa osobná a teší ma, že sa to niekomu páčilo. Téma bola filozofická, takže som sa nad tým vedela hlbšie zamyslieť a vložiť do textu kúsok seba,“ pousmiala sa.

Literárna súťaž Via Litera. Foto: redakcia

Na Petra Raševa si zaspomínala manželka, aj členovia Klubu

Manželka Petra Raševa a slovenská herečka Ľubica Blaškovičová neskrývala dojatie: „Túto súťaž vymysleli Rotariáni ako pamiatku na môjho nebohého manžela, pretože okrem toho, že bol skvelý herec, bol aj autor a úžasný recitátor – mal prekrásny hlas. Boli tri krásne hlasy na Slovensku a Peter bol jedným z nich. Keď niečo prednášal, ľudia si to zapamätali.”

„Tento nápad vznikol kvôli tomu, že Peter Rašev bol náš člen a chceli sme nájsť spôsob, ako si ho pripomínať. Keďže knižnica robí úžasné projekty, tak sme sa k nej pridali a vznikla táto literárna súťaž Via Litera,” povedala za Rotary klub Košice Denisa Sklenárová.

„Petra Raševa som dobre poznala a musím povedať, že to bol skvostný človek, veľmi vtipný a radostný, a tak vnútorne trpím, keď si spomeniem na to, že už nie je medzi nami,“ spomínala Jana Tešerová.

Juraj Paulínsky tiež dodal, že Peter Rašev je významná osobnosť Košíc: „Aj keď nás opustil už pred rokmi, stále je tu s nami. Myslím si, že táto fantastická súťaž mu patrí. Veľa mladých ľudí, ktorí sa venujú literatúre, je talentovaných, čo tiež nie je v dnešnej dobe bežné.”

Literárna súťaž Via Litera. Foto: redakcia

Známy herec, režisér a autor divadelných hier Peter Rašev zanechal nezmazateľnú stopu vo svete kultúry. Jeho hlas a charizma neopakovateľným spôsobom prenikali do sŕdc divákov. Napriek tomu, že už nie je medzi nami, je stále živou súčasťou spomienok a inšpiráciou pre nové generácie tvorcov.


Ďalšie články