Dnes je Deň narcisov. Každý môže prispieť na dobrú vec. Ako na to?

Narcis 2024 Kvietok, ktorý pomáha. Foto: Liga proti rakovine

KOŠICE – Deň narcisov sa koná už po 28-krát vo štvrtok 18. apríla. Každý môže pomôcť kúpou narcisu a tak prispieť na dobrú a potrebnú vec.

V uliciach nášho mesta budete vo štvrtok stretávať dobrovoľníkov so žltými kvietkami – narcismi, ktoré sú už po 28-krát symbolom pomoci chorým na rakovinu.

„Každý z nás pozná niekoho, kto trpí na rakovinu. 18. apríla je Deň narcisov. Pripnite si malý kvietok za všetkých, ktorí bojujú s touto zákernou chorobou,“ týmito slovami ďakuje Liga proti rakovine všetkým, ktorí kúpou narcisu pomôžu.

„V uliciach Košíc bude vo štvrtok 800 dobrovoľníkov v žltých tričkách. Budú mať 300 pokladničiek a 60-tisíc kvetov,“ uviedla pre Košický Štandard projektová a programová manažérka a správkyňa Centra pomoci LPR Košice Ľubica Slatina. Spolu s nimi pomáha aj 108 organizácií a škôl.

„Všetky pokladničky a tiež všetci dobrovoľníci v žltých tričkách sú zaevidovaní, majú svoje označenie, svoje číslo,“ dodala Slatina.

Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 34 rokov, a to aj vďaka známej zbierke Deň narcisov.

„Pripnutím žltého kvetu na znak solidarity s ľuďmi s rakovinou si predstavíme konkrétneho pacienta. Na Slovensku ich totiž ročne pribúda 40-tisíc a každý z nás pozná niekoho, koho postihlo toto náročné ochorenie,“ píše sa na stránke dennarcisov.sk.

Na podporu štvrtkového Dňa narcisov vyzvala aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Spolu s výkonnou riaditeľkou organizácie Evou Kováčovou povzbudila k pripnutiu narcisu ako prejavu solidarity a nádeje. Obe zdôraznili význam prevencie. Uviedla to agentúra TASR.

„Aj v spolupráci s Ligou proti rakovine a ostatnými organizáciami, ktoré sa venujú pomoci onkologickým pacientom, pripravujeme onkologické a skríningové programy, národné akčné programy na podporu prevencie voči onkologickým ochoreniam a budeme robiť všetko pre to, aby sme motivovali ľudí chodiť na prevenciu,“ vyhlásila ministerka.

Riaditeľka Ligy proti rakovine okrem finančného zámeru zbierky podčiarkla aj význam pripnutia si narcisu. „Onkologickí pacienti toto gesto vnímajú veľmi, veľmi citlivo. Je pre nich povzbudením. A pre nás ako Ligu proti rakovine je prejavom dôvery,“ skonštatovala.
        

Dolinková a Kováčová sa zhodujú na význame prevencie. Ministerka hovorí o nadrezortnej téme. Chcela by zaviesť zdravovedu na školách, posilniť osvetu o zdravom zdravotnom štýle, športe či zdravých potravinách.

Riaditeľka ligy apeluje na zavedenie zdravotnej výchovy medzi povinné predmety. „Len výchova mladej generácie vedie v budúcnosti k tomu, že budeme mať zdravší národ,“ uviedla. O správnej starostlivosti o zdravie sa môžu ľudia dozvedieť aj v stánkoch, ktoré sú súčasťou Dňa narcisov.

Prispieť na podporu psychosociálnych projektov Ligy proti rakovine môže každý. Okrem tradičného vloženia hotovosti do pokladničky 18. apríla, budú k dispozícii aj iné formy prispenia do 21. apríla.

Informácie o zbierke nájdete na www.dennarcisov.sk.


Ďalšie články