Ďalší medveď na Slovensku. Tentoraz ale ide o mláďa v košickej zoo

Malé medvieïa Ares v košickej ZOO Matka s mláďatkom v zoo v Košiciach 19. apríla 2024. Foto: TASR/ František Iván

KOŠICE – K najnovším prírastkom košickej zoologickej záhrady patrí mláďa medveďa hnedého. Narodilo sa 8. januára trojročnej medvedici Tatranke, nazývanej tiež Xena, ktorá sa do zoo dostala v roku 2021 ako zachránené mláďa z voľnej prírody.

Otcom je štvorročný samec Filip, ktorý je taktiež jeden zo zachránených tatranských medveďov a v zoo je o rok dlhšie. TASR o tom informovala vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu košickej zoo Eva Malešová.

„V chovnom zariadení sme sa dočkali prekvapenia. Deň pred pôrodom sme pozorovali zmenu správania Tatranky,“ priblížila inšpektorka chovu Emília Kornúcová. Medvedica k sebe nechcela pustiť ďalšie dva medvede, s ktorými sa delila o vnútorný priestor, a robila si brloh.

Len pre zaujímavosť, mláďa medveďa sa rodí hluché, slepé a málo osrstené. Matka ho v prvých týždňoch neopúšťa a ukrýva pred svetom.

Medvieďa tak nevideli prvých 15 dní ani chovatelia. V druhej polovici januára ich matka zoznámila s prírastkom a prvýkrát sa išla nažrať.

„Tatranka a mláďa v súčasnosti obývajú malý výbeh v tesnej blízkosti dvoch súrodencov Máše a Filipa. Mláďa prospieva aj preto, že Tatranka je skvelá matka.

„Začiatkom marca jej potomok vážil takmer 3,5 kilogramu a vtedy sme zistili, že ide o samca,“ vysvetlila Kornúcová.

Návštevníci môžu vidieť matku aj mláďa vo výbehu od začiatku apríla.

V histórii košickej zoo ide o prvé mláďa odchovávané prirodzeným spôsobom. Jeho genetická hodnota je mimoriadne cenná pre európsky záchranný program, keďže rodičia sú nepríbuzní jedinci. Zoo informovala, že zakladá tak novú éru chovu medveďov hnedých a mláďa si chce ponechať.

Ostatných osem medveďov, s výnimkou najstaršieho Žaba, pravdepodobne nájde svoj nový domov v európskych či svetových zoo. Hlavné slovo v tomto prípade dostane európska koordinátorka záchranného programu pre medvede hnedé, ktorá sa príde oboznámiť s chovom košických medveďov v júni.

(TASR, bm)


Ďalšie články