Pastva pre oči v centre mesta. Hlavnú ulicu zaplnili veterány

Veterány3 Pán Jamnický ako príslušník VB so svojou ladou vzbudzuje pozornosť policajných hliadok. Foto: Boris Macko

KOŠICE – Desiatky historických vozidiel obsadili priestranstvo medzi Národným divadlom a Immaculatou. Na Hlavnú ulicu si nablýskaných krásavcov prišli pozrieť stovky Košičanov a návštevníkov mesta. Všetko vďaka akcii Cassovia Retro, ktorá je už pravidelnou súčasťou osláv Dňa mesta Košice.

A veru bolo sa čím kochať. Od klasických československých značiek áut a motoriek ako Tatra, Škoda, či Jawa až po zriedkavé Triumphy, či Porsche. Na Hlavnej ulici tak bolo vidieť prierez automobilovou históriou od medzivojnového obdobia, po 90. roky minulého storočia.

Pri svojich nablýskaných plechových miláčikoch neraz pózovali aj ich hrdí majitelia. Medzi nimi sa paradoxne vynímala Lada 2103 1500 vo farbách niekdajšej Verejnej bezpečnosti (VB). Pri nej stál v uniforme príslušníka „dopraváka“ v hodnosti majora jej majiteľ, Ondrej Jamnický. „Auto som kúpil len nedávno. Má lučenecké evidenčné čísla. Traduje sa, že ešte v 90. rokoch na ňom policajti naháňali mafiánov,“ odhalil zaujímavú históriu Lady 1500.

„Auto si toho pamätá dosť, aj spomínané časy. Je vyrobené v roku 1974. Dalo to dosť veľa práce dať ho do pôvodného stavu. Dnes už je problém zohnať niektoré veci. Našťastie sa mi však podarilo získať aj maják z toho obdobia,“ pochvaľoval si Jamnický s tým, že auto má komplet policajnú výbavu tak ako za čias VB.

Počas ciest s Ladou vo farbách VB nemá núdzu ani o pozornosť policajtov. „Takmer vždy ma zastaví nejaká hliadka. No našťastie je to vždy preto, že sa zaujímajú o auto. Prehodíme zopár slov. Aj u nich ide o nostalgiu a zvedavosť,“ opísal príhody s „kolegami“. Prekvapilo ho, že aj mladí policajti sa o Ladu zaujímajú. „Sú informovaní. Aj vďaka tomu, že majú archívy poznajú históriu,“ dodal Jamnický.

Veterány sa o jedenástej dopoludnia pohli z Hlavnej ulice do Múzea letectva, odtiaľ o 13.30 vyštartovali do Kechneca. O 16.00 si to nasmerujú do Maďarska. Priaznivci starej dobrej klasiky však nemusia zúfať. Veterány budú v nedeľu od jedenástej do tretej popoludní opäť vystavené na Hlavnej ulici pri Národnom divadle.

Foto: Boris Macko


Ďalšie články