Výtržníctvo na ihrisku pre hendikepované deti alebo nekvalitná robota?

ihrisko pre hendikepované deti Ide o výtržníctvo či nekvalitnú prácu projektu? Foto: redakcia

KOŠICE – Nové inkluzívne ihrisko pre hendikepované deti v mestskej časti Košice-Nad jazerom, ktoré bolo otvorené len v novembri minulého roku, vraj devastujú iné deti. Čo je na tom pravdy?

Keď sa mama Natálky pýtala, prečo na sídlisku nie je ihrisko aj pre hendikepované deti, stala sa táto otázka impulzom pre realizáciu projektu, ktorý mestská časť prijala s nadšením. Na tento projekt vyčlenili 55-tisíc eur, ktoré miestne zastupiteľstvo jednohlasne schválilo. 

Pri slávnostnom otvorení ihriska boli prítomní nielen starostka mestskej časti Lenka Kovačevičová, poslanci miestneho zastupiteľstva, ale najmä deti, ktorých radosť a nadšenie bolo nákazlivé.

Ihrisko pomenované po Natálke je vybavené špeciálnym odpruženým povrchom a šiestimi hracími prvkami, vrátane vežovej zostavy s edukatívnymi prvkami, inkluzívnej hojdačky, počítadla, kresliacej tabule a piškvoriek, telefónov, prehadzovadla a inkluzívneho kolotoča.

Avšak, napriek pôvodnej radostnej atmosfére, sa len pár mesiacov po slávnostnom otvorení začali objavovať sťažnosti rodičov.

„Každý deň sa s hnevom pozerám na to, ako sa ničí novopostavené ihrisko pre hendikepované deti na Ladožskej ulici,“ posťažovala sa jedna z obyvateliek sídliska. Vo svojom príspevku obviňuje zdravé deti a ich rodičov zo zanedbania a neúcty k ihrisku, ktoré malo slúžiť práve hendikepovaným deťom, a tiež poukázala na gumenú plochu okolo kolotoča, ktorá je podľa jej slov celá vytrhaná.

Ihrisko by malo primárne slúžiť hendikepovaným deťom. Foto: FB MČ Košice – Nad Jazerom

Diskusiu na sociálnych sieťach rozvinuli ďalší rodičia, zdieľajúc svoje skúsenosti a názory. „Nedevastujú ho deti, ale trochu staršia mládež, s alkoholom v ruke, hulákaním, nikto nemyslí na malé deti, ktoré sa hrajú,” podelila sa o svoju skúsenosť pani Katarína, ktorej vnučky sa hrávajú na ihrisku.

Ďalší rodičia sa však zhodujú v tom, že za svoje deti sú v prvom rade zodpovední rodičia. Mamička Martina napísala svoj pohľad: „Naše deti sa na ihrisku hrajú a nedevastujú ho. Skôr je to otázka na zhotoviteľa, ako je možné, že sa ten povrch rozpadol a to ešte ani rok neprešiel.”

K problému sa vyjadrila i samotná starostka mestskej časti Lenka Kovačevičová, zdôrazňujúc potrebu zabezpečiť primeranú údržbu a kontrolu využívania ihriska.

„Všetky ihriská sú v pravidelných intervaloch na mesačnej báze kontrolované, je za to zodpovedná pracovníčka z úradu, ktorá má na starosti všetky ihriská v mestskej časti, športoviská, venčoviská, fit parky, tie, ktoré spravuje mestská časť a aj správa mestskej zelene a sú kontrolované, všetko je zaznamenávané a je o tom evidencia,” uviedla starostka Kovačevičová.

Podľa jej slov aktuálne prebieha jarná údržba, pričom mestská časť nezaznamenala devastáciu ihrísk vo väčšej miere oproti minulým rokom, vraj ide o bežné mechanické poškodenie a úmoru materiálu.

Obyvateľom sídliska však príde zvláštne, aby sa nový materiál zničil za relatívne krátke obdobie.

„Celá gumená plocha na ihrisku išla do reklamácie, v rámci reklamačného konania bola reklamácia uznaná, nerozpadla sa preto, že sa tam deti hrajú, lebo ten povrch musí záťaž vydržať, samozrejme v rámci možností, zhotoviteľ diela povrch vymení,” dodala starostka k tomuto problému.

Na novom ihrisku sú rôzne hracie prvky vyrobené z bezpečných materiálov, ktoré vytvárajú prostredie ideálne na zábavu, oddych a delenie sa o zážitky pre celé rodiny. Ide o priestor, kde sa deti môžu voľne pohybovať a hrať a vďaka špeciálnym prvkom to podporuje rozvoj ich zručností.


Ďalšie články