Schvália poslanci na stredajšom zastupiteľstve mestský rozpočet? Zrejme budú musieť

Mestské zastupiteľstvo Košice 8. 2. 2024 Mestské zastupiteľstvo Košice. Foto: Boris Macko

KOŠICE – Stredajšie (15. mája) mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva má 30 bodov. Najdôležitejším z nich je návrh rozpočtu, ktorý bol doteraz jablkom sváru.

Zdá sa, že už nebude. Viacero poslancov je pripravených na kompromis – zahlasovať za rozpočet. Dôvod je jednoduchý a pragmatický – rozpočtové provizórium nikomu nevyhovuje. „Netajím sa tým, že návrh rozpočtu je podľa mňa zlý, ale môže byť ešte horší. Alebo inak – čím neskôr ho schválime, o to horšie pre mesto a mestské časti,“ vysvetlil mestský poslanec Jozef Karabin (Starostovia a nezávislí kandidáti).

Pripustil, že bude hlasovať za prijatie rozpočtu, hoci pôvodne bol proti. „Treba sa prikrývať takou perinou, na akú máme. Teraz budú, obrazne povedané, prikryté len nohy a časť tela, ale je to vždy lepšie, ako nič. Kvôli rozpočtovému provizóriu nevieme čerpať eurofondy a projekty stoja. Takto to ďalej nejde,“ dodal Karabin. Upresnil, že aj v prijatom návrhu rozpočtu sa dajú robiť zmeny.

Podobný názor má aj Miloš Ihnát, ktorý je mestským poslancom a zároveň starostom. „Aj keď som na vedenie mesta nahnevaný, že na súvislé opravy chodníkov nie sú v rozpočte vyčlenené žiadne peniaze, budem hlasovať za. Na spomínané opravy mohlo mesto vyčleniť aspoň 100-tisíc eur, veď je správcom komunikácií. Menšie opravy zvládnu mestské časti aj samotné,“ povedal Ihnát (Nezaradený).

Nazlostilo ho aj to, že mesto podľa neho v rozpočtovom provizóriu investovalo do vecí, do ktorých nemuselo. „Na zastupiteľstve na všetko poukážem a vysvetlím. To, čo primátor robil s nami – veľkými mestskými časťami sa mu vráti,“ dodal Ihnát. Narážal pritom na zámer opozičných poslancov, ktorí chcú predložiť návrh, ktorý by primátorovi neumožňoval presun väčšieho množstva financií bez súhlasu zastupiteľstva. Zatiaľ ale nie je jasné, akú sumu by mu nakoniec schválili.

Mestské zastupiteľstvo sa má ešte zaoberať zmenou štatútu mesta Košice v oblasti správy pozemných komunikácií a poskytovania príspevku na stravovanie dôchodcov.

Ďalšími zaujímavými bodmi bude návrh na postup a súčinnosť pri utlmovaní sociálnych služieb v pôsobnosti KSK a rušení existujúcich zoznamov žiadateľov o poskytovanie sociálnej služby. Oblasti sociálnych služieb sa týka aj návrh Všeobecne záväzného nariadenia o poskytovaní sociálnych služieb v pôsobnosti územnej samosprávy mesta Košice a určovaní úhrad za ich poskytovanie, resp. nariadenie o úhradách za sociálne služby.

Zastupiteľstvo sa má zaoberať aj zmenami týkajúcimi sa parkovania pri Amfiteátri, petíciou za vybudovanie chodníka na Ukrajinskej ulici, či zverením mestských pozemkov do správy ZOO Košice.


Ďalšie články