Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach oslavuje storočnicu netradičnou výstavou

výstava umenia pacientov Nenechajte si ujsť pohľad na prierez do histórie druhej najväčšej nemocnice na Slovensku a výstavu prác pacientov. Foto: UNLP

KOŠICE – Pri príležitosti 100. výročia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UNLP) sa koná výstava umenia, ktorá zaujme nielen svojou krásou, ale aj pôvodom – tvorcami sú pacienti. 

„Pri tejto príležitosti sme pripravili pre širokú verejnosť výstavu pacientskych prác, ktorá nie je len výstavou. Za umeleckými dielami pacientov sa totiž vo väčšine prípadov skrýva bolesť, často utrpenie, a to najmä psychické,” priblížila vedúca komunikačného odboru nemocnice Ladislava Šustová.

Vďaka výstave fotografií môžu návštevníci nazrieť do histórie druhej najväčšej nemocnice na Slovensku. „Historickým skvostom medzi exponátmi je najstaršia operačná kniha z roku 1919, ktorá dokumentuje operácie realizované v našom areáli na Rastislavovej v Košiciach ešte pred otvorením prvej štátnej nemocnice na Slovensku, ktoré sa udialo až neskôr, a to 24. júna 1924,“ uviedol Ľuboslav Beňa, riaditeľ UNLP Košice.

Liečba umením

Arteterapia, často označovaná aj ako liečba umením, je forma terapie, ktorá využíva umelecké a kreatívne procesy na podporu duševného a emocionálneho blaha. Tento prístup sa často využíva v psychoterapii, keď klienti používajú rôzne umelecké médiá, ako sú maľba, modelovanie, tanec alebo hudba, na prejavenie svojich pocitov a konfliktov. Arteproces im umožňuje prehĺbiť sebareflexiu a pochopenie vlastnej mysle a emócií.

„Maľovanie, kreslenie či tvorba rôznych výrobkov v rámci terapeutických programov pomáha pacientom z denného psychiatrického stacionára zrelaxovať a uvoľniť pocity, s ktorými majú ťažkosti, povedala psychiatrička II. Psychiatrickej kliniky UNLP Košice, Slávka Dubinská. Podľa nej sa týmto pacientom o pocitoch nehovorí ľahko.

„Ak sú obrazy pozitívne vnímané a ohodnotené, dáva to pacientovi pocit hodnoty a toho, že niečo dokáže,“ dodala odborníčka Dubinská. Na začiaktu je to vraj vždy strach a pochybnosti o svojom talente, v procese tvorby nastáva uvedomenie, že ide o vnútorný proces prežívania, nie o technicky dokonalé dielo. Kvôli strachu z kritiky však preferujú kresliť abstraktné veci.

Liečba prácou

Ergoterapia je terapeutická disciplína zameraná na pomoc ľuďom obnoviť alebo zvýšiť ich schopnosť vykonávať denné aktivity a funkcie. Tí, ktorí majú obmedzenia v dôsledku zranení, chorôb, mentálnych stavov alebo starnutia, môžu prostredníctvom ergoterapie zlepšiť svoju nezávislosť a kvalitu života.

Ide zväčša o pacientov po náhlej cievnej mozgovej príhode, či po ochoreniach, ktoré mali negatívny dopad na samostatnosť pacienta a jeho psychiku. Ergoterapeuti pracujú s klientmi na vyvinutí a posilnení schopností potrebných na plnohodnotnú účasť v ich každodennom živote, ako sú obliekanie, stravovanie, práca a záľuby.

„Ergoterapiu využívame nielen na liečbu, ale aj na resocializáciu. Snažíme sa pacienta odpútať od jeho choroby a ťažkostí, poskytnúť mu možnosť zlepšenie fungovania postihnutých častí tela a teda celkovo zlepšiť sebestačnosť v bežných denných aktivitách. Prispieva to k zvýšeniu kvality života našich pacientov a napomáha návratu stratených funkcií,“ uviedla primárka Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Miriam Dziaková.

Kedy a kde?

Výstava umenia pacientov prebieha do 19. mája vo výstavnom priestore OC Optima. Návštevníci si môžu pozrieť aj fotografie z histórie košickej nemocnice. Tento nezvyčajný umelecký projekt odhaľuje jedinečné terapeutické hodnoty umeleckej tvorby v rámci liečby a rehabilitácie.

(UNLP, zdravoteka.sk)


Ďalšie články