Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Ukrajinská komunita ako symbol vďaky čistila verejné priestranstvá

Ilustračná fotografia Zdroj: Pixabay Ilustračná fotografia Zdroj: Pixabay

KOŠICE – Čistením verejného priestranstva v Košiciach pokračovala v sobotu séria podujatí ukrajinskej komunity v rámci iniciatívy #ĎakujemeSlovensko. Jej cieľom je odvďačiť sa Slovensku prostredníctvom dobrovoľníckej práce za prijatie a pomoc v čase núdze. V Košiciach sa do tejto aktivity zapojilo asi 40 ukrajinských dobrovoľníkov.

„Každý vyzbieral aspoň jedno vrece, čiže dokopy sa vyzbieralo okolo 40 vriec odpadu,“ uviedol za iniciatívu Andrej Čierny s tým, že sa zamerali na lokality v mestskej časti Sever. „Sme veľmi vďační Slovensku za podporu, že sa stalo naším druhým domovom. Týmto symbolickým gestom, upratovaním mesta, sa chceme poďakovať Košiciam, že Ukrajincov prijali s otvorenými srdcami,“ uviedla zástupkyňa ukrajinskej komunity Ina Inna Imas.

Kampaň sa začala uvedením novej skladby od ukrajinskej speváčky Poliny Babiy a pokračovala verejným podujatím v Galante, kde na strednej odbornej škole technickej ukrajinská umelkyňa namaľovala takzvaný mural. „Podujatie v Košiciach je tretie. Ďalšie bude nasledovať v Banskej Bystrici, kde ukrajinská komunita pomáha centru pre deti s autizmom. Záverečné podujatie sa bude konať presne o týždeň v Bratislave,“ dodal Čierny s tým, že pri jazere Kuchajda vysadia strom vďaky.

Séria februárových dobrovoľníckych aktivít má byť poďakovaním Slovákom za pomoc a prijatie počas krízy, ktorá vypukla po vzniku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou 24. februára 2022. Iniciatíva má byť odrazom vzájomnej pomoci medzi oboma komunitami.

(TASR)