Predplatné
Prihlásiť sa
Košický Štandard

Aktívny Železiar skúša k šesťdesiatke prvýkrát zbierku

Súbor uvedie na 60. výročie vzniku nový celovečerný program. Foto: FB FS Železiar

KOŠICE – Folklórny súbor Železiar patrí medzi popredné slovenské súbory. Na konte má stovku celovečerných programov a množstvo vystúpení. V roku 2024 oslávi úctyhodnú šesťdesiatku, pričom by chcel uviesť nové celovečerné predstavenie. Prvýkrát sa preto rozhodol vyhlásiť zbierku.

Súbor sídli  v Dome ľudového tanca na košickom sídlisku KVP. V priebehu svojej existencie priniesol veľké množstvo celovečerných predstavení aj kratších folklórnych tanečno-hudobných čísel. „Sme radi, že sa nám toľko rokov podarilo udržať súbor na vysokej umeleckej úrovni. Keďže nemáme stáleho donora, na každodennú činnosť musíme neustále zháňať peniaze, aby sme mohli divákom prinášať zábavu a kus krásnej slovenskej tradície,“ informoval Železiar na portáli donio.sk.

„Železiar niekedy pôsobil pri Dome odborov, ktorý bol financovaný železiarňami,“ pripomenul umelecký vedúci a choreograf súboru Vladimír Urban. „Na Slovensku je v súčasnosti okolo 200 folklórnych súborov. Železiar sa vymyká tým, že má za sebou obrovské množstvo práce, veľké množstvo premiér, programov a televíznych vystúpení. Vo svojej umeleckej škole v Dome ľudového tanca si vychováva tanečníkov od najútlejšieho veku, čo na Slovensku nemá obdobu,“ uviedol.

Súbor uvedie na 60. výročie vzniku nový celovečerný program. Foto: FB FS Železiar

Oslavy úctyhodnej šesťdesiatky plánujú v máji budúceho roku. „Budeme mať hudobno-spevácky program, o deň nato celosúborový program a spoločenský večer, na ktorom sa stretnú bývalí a terajší členovia nášho súboru,“ avizuje Vladimír Urban. Železiar však k šesťdesiatke pripravuje aj nové celovečerné predstavenie zachytávajúce unikátne ľudové zvyky a tradície, ktoré železiaristi objavili v Porube pod Vihorlatom a okolí. Nový program má ambíciu konfrontovať hodnotu dnešných svadieb  s archaickými, dnes už často zabudnutými zvykmi a obradmi v zemplínskom kraji.

Zorganizovať výročie je finančne náročné. „Našou prioritou je ušiť nové kroje inšpirované autentickými historickými spomienkami ľudí, ktoré budú mať využitie aj v budúcnosti. Ušitie jedného kroja môže stáť 1 000 eur. Je to spoločná práca návrhára, etnológa, pamätníkov z Poruby pod Vihorlatom a krajčírok. Ide o kroje pre ženy aj pre mužov (lajblíky, vesty, šatky, sukne, košele…). Takýchto krojov by sme potrebovali cca 20,“ upresňuje súbor Železiar dôvody zháňania financií. Zatiaľ sa mu podarilo získať 1 200 eur od Fondu pre podporu umenia a 2 000 eur od Košického samosprávneho kraja. Zvyšok by chcel doplatiť z kampane na platforme Donio.


Dušan Guman