Ako účinne ochrániť svojho štvornohého miláčika pred kliešťami?

Kliešte - sezóna Prevencia je kľúčová. Ilustračné foto: lacnepostreky.sk

KOŠICE – Postrach všetkých psičkárov. Kliešte predstavujú výzvu počas sezóny. Odborníci odporúčajú účinnú ochranu a včasnú návštevu veterinára pri príznakoch nákazy.

Doktorka Martina Karasová z Kliniky malých zvierat na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach pre Košický Štandard uviedla k téme: „Kliešte nemajú rady suché obdobie, vysoké letné teploty a studenú zimu, vtedy dochádza k ich úhynu. Preto je pre nich najvhodnejšie prechodné obdobie, a to máj až jún, a neskôr september. Jesenný výskyt kliešťov ale závisí najmä od toho, aké výdatné dažde nastanú po Medardovi.“

Je dôležité si uvedomiť, že kliešte nie sú len lesný problém, ale môžu sa vyskytovať aj v mestských oblastiach. Doktorka Karasová dodáva: „Vyskytujú sa najmä vo vyšších, neudržiavaných porastoch s vyššou vlhkosťou, teda kliešťa môžeme stretnúť bez problémov aj v meste.“

Efektívna ochrana domácich miláčikov

Ako chrániť naše domáce zvieratá pred kliešťami a s nimi spojenými chorobami? Doktorka Karasová nám radí: „Súčasný trh ponúka obrovské množstvo antiparazitárnych prípravkov pre zvieratá, v ktorých sa majiteľ môže ľahko stratiť. Nie všetky prípravky majú dostatočný účinok. Pri výbere vhodného, a hlavne účinného antiparazitika je vždy vhodné poradiť sa so svojím veterinárnym lekárom, ktorý vyberie prípravok s dostatočným účinkom.“

Proti kliešťom a s nimi spojeným ochoreniam sú najúčinnejšie tablety, niektoré druhy obojkov a pipiet. Pri prechádzkach v prírode je vhodné použiť aj repelentný sprej.

Doktorka Karasová zdôrazňuje: „Ochorenia, ktoré kliešť prenáša, sú nebezpečné najmä pre psa, menej pre mačku, čo ale neznamená, že mačku chrániť nemusíme. Už len samotné prisatie väčšieho množstva kliešťov a cicanie krvi môže spôsobiť u mačky komplikácie.“

Príznaky ochorení prenášaných kliešťami

Kliešte môžu prenášať niekoľko ochorení, medzi ktorými sa najčastejšie vyskytujú babezióza, anaplazmóza a lymská borelióza. Doktorka Karasová varuje: „Spoločným menovateľom všetkých sú, bohužiaľ, málo špecifické príznaky, teda únava, apatia, nechutenstvo a pri chronickom priebehu aj chudnutie.“

Šípkami sú označené štruktúry v krvinkách hostiteľa. Foto: zverolekarka.com

Babezióza je jedno z najzávažnejších ochorení, pri ktorom dochádza k rýchlemu rozpadu červených krviniek a následnej anémii. Bez podanej terapie môže pes do niekoľkých dní uhynúť. Odborníčka pripomína, že sa ňou psík môže nakaziť opakovane. Iné ochorenia sa môžu prejaviť len málo výraznými príznakmi, ale ich diagnostika je dôležitá, najmä v období výskytu kliešťov.

Odporúčania odborníkov a skúsenosti psičkárov

Na otázku, aké produkty sú najvhodnejšie na ochranu zvierat, sa vyjadril aj vedúci Univerzitnej lekárne UVLF v Košiciach Michal Fehér: „Odporúčam pipetu vectra 3D, obojok Foresto a tablety Frontpro.“

Členovia skupiny na Facebooku z Košíc tiež zdieľali svoje skúsenosti, pričom odporúčali rôzne produkty vrátane Bravecto, panagaminu do stravy, ultrazvukových odpudzovačov, čajovníkového šampónu, užívanie vitamínu B12 a dokonca domáceho repelentu.

Veterinárka Katarína Márková sa v skupine košických psičkárov podelila o svoje odporúčanie: „Na kliešte jednoznačne odporúčam tablety, nič na trhu nedosahuje 100 % ochranu, ale tablety sa jej približujú skoro na 98 %. Oproti obojkom a pipetám je to riadny rozdiel.“

Doktorka Karasová apeluje na mýtus, keď mnoho majiteľov otáľa s podaním antiparazitika, najmä v zimnom období, keďže naše zimy už nie sú také tuhé.

Kedy navštíviť veterinára?

Ak sa pes nakazí kliešťom, čas je kľúčový. Doktorka Karasová zdôrazňuje: „Kliešťa je potrebné vybrať čo najskôr, hneď, ako ho majiteľ nájde prisatého. Netreba sa toho báť, lebo aj neodborné vybratie, pri ktorom ostane v koži hlavička kliešťa, je lepšie ako otáľať s výberom do ďalšieho dňa.“ Podľa slov odborníčky hlavičku nie je potrebné nevyhnutne vyberať, keďže telo zvieraťa si s tým poradí samo.

V závere dodáva, že najdôležitejšie je zachovať rozvahu a že aj pri náleze kliešťa na psovi nie je dôvod na paniku, ale je potrebné byť pozorný a sledovať príznaky.

Kliešte a s nimi spojené ochorenia predstavujú reálne nebezpečenstvo pre našich miláčikov. Preto je dôležité byť informovaný, chrániť svojich štvornohých miláčikov účinnými prostriedkami a pri prvých príznakoch ochorenia vyhľadať odbornú pomoc veterinára.


Ďalšie články