Košičania chvália premenu kasární na Kulturpark. Investícia za 24 miliónov stála za to

Kasárne Kulturpark v Košiciach Kasárne Kulturpark v Košiciach sú najväčší a najrozsiahlejší investičný projekt v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. Foto: TASR

KOŠICE – Premena bývalých kasární v Košiciach na kultúrne centrum Kasárne/Kulturpark bol podľa mesta Košice jeden z najúspešnejších projektov celkovej revitalizácie a konverzie bývalých vojenských objektov na kultúrne účely na Slovensku.

Ako uviedol magistrát, financovanie projektu z eurofondov bolo zásadné. Mestu by sa taký veľký investičný projekt z vlastných zdrojov pravdepodobne nepodarilo zrealizovať.

Obnovený areál získal za architektúru viacero ocenení

Košice získali titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. Kulturpark bol v rámci neho najväčším investičným projektom. Rekonštrukcia stála 24 miliónov eur, pričom 85 percent z nákladov bolo financovaných z eurofondov, desiatimi percentami prispel štát a zvyšok hradilo mesto Košice.

Ako pripomenulo, došlo aj ku korekciám zo strany riadiaceho orgánu. „Mesto muselo v uplynulom volebnom období zaplatiť, respektíve vrátiť 5,6 milióna eur za pochybenia predchádzajúceho vedenia pri výstavbe Kulturparku,“ uviedlo.

S komplexnou rekonštrukciou mesto začalo v roku 2012, jej súčasťou bolo aj zbúranie oplotenia. Chátrajúce vojenské objekty sa po rekonštrukcii troch pôvodných zmenili na centrum kultúry. Pribudlo aj osem nových pavilónov.

Kasárne Kulturpark v Košiciach Foto: tasr

Mesto Košice a jeho obyvatelia získali novú dominantu, ale aj priestor na kultúrne, spoločenské a umelecké aktivity, a tiež na oddych a trávenie voľného času,“ uvádza na svojej webovej stránke príspevková organizácia mesta K13 – Košické kultúrne centrá. Po obnove získal areál za samotnú architektúru aj viacero ocenení.

Trojhektárový areál bývalých Kasární kpt. Jaroša bol účelovo postavený komplex budov z konca 19. storočia a zasadený do historického parku. Objekty na Kukučínovej ulici postavili po rakúsko-uhorskom vyrovnaní ako jedno z vojenských zariadení v meste. Kasárne slúžili predovšetkým ako vojenské sklady.

Kulturpark ako mimoriadne populárne miesto

„Predstavu o tom, ako vyzerali kasárne pred rekonštrukciou, si môžu návštevníci vytvoriť z pohľadu na stále pôvodný objekt budovy colného skladu, ktorý ostal ako jediný pôvodný z celého areálu,“ dodalo mesto.

Kasárne dočasným spôsobom poskytovali priestor na kultúru už počas prípravy na kandidatúru EMHK v rokoch 2007 a 2008. Kulturpark ožil do podoby, v akej funguje aj v súčasnosti, v lete 2013.

„Slúži na koncerty, kultúrne podujatia, konferencie, vzdelávacie aktivity, sídlia tu mestské organizácie K13, Creative Industry Košice, Knižnica pre deti a mládež, ale aj množstvo inovatívnych firiem a firiem z oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu. Areál je skvelý mix funkcií, ktoré sa navzájom dopĺňajú a pokrývajú naozaj celé spektrum cieľových skupín, ktoré tu trávia čas,“ skonštatovalo mesto.

Kulturpark je mimoriadne populárne miesto pre deti a mladé rodiny a vďaka pokojnej atmosfére parku tiež pre seniorov.

Kasárne Kulturpark v Košiciach Foto: tasr

(tasr, kol)


Ďalšie články